Gronicki: Asymetryczne pasmo wahań kursu złotego w ERM2 byłoby korzystne

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-03-2005, 16:57

Asymetryczne pasmo wahań kursu złotego w mechaniźmie walutowym ERM2 na poziomie +15/-2,25 proc. byłoby korzystne dla Polski, gdyż przyjęcie szerszego pasma +/- 15 proc. wydaje się mało prawdopodobne - uważa minister finansów Mirosław Gronicki.

Asymetryczne pasmo wahań kursu złotego w mechaniźmie walutowym ERM2 na poziomie +15/-2,25 proc. byłoby korzystne dla Polski, gdyż przyjęcie szerszego pasma +/- 15 proc. wydaje się mało prawdopodobne - uważa minister finansów Mirosław Gronicki.

    "Zgadzam się z tym, co mówi prezes Balcerowicz, że lepiej mieć asymetryczne pasmo, bo nie trzeba interweniować, gdy złoty się wzmacnia, a powinniśmy, gdy złoty się osłabia. Najlepiej byłoby jednak gdybyśmy mieli plus/minus 15 proc., co zdaje się jest mało prawdopodobne" - powiedział PAP we wtorek Gronicki.

    W ubiegłym tygodniu prezes NBP Leszek Balcerowicz nie wykluczył, że pasmo wahań złotego w wężu walutowym ERM2, który poprzedzi przyjęcie euro może być asymetryczne i wynieść 15 proc. dla aprecjacji złotego i 2,25 proc. dla deprecjacji.

    Standardowo do tej pory pasmo wahań w ERM2 wynosiło +/- 15 proc., jednak ostatnio przedstawiciele EBC zaczęli mówić o paśmie +/- 2,25 proc.

    Polska zamierza spełnić do 2007 roku kryteria z Maastricht, co pozwoliłoby jej wówczas wejść do przejściowego europejskiego mechanizmu walutowego ERM2. Po dwóch latach w ERM2, w 2009 roku, Polska mogłaby przyjąć wspólną europejską walutę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane