Czytasz dzięki

Gronicki: Deficyt budżetu 2006 r. wyniesie 30-33 mld zł

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-08-2005, 17:32

Deficyt budżetowy w 2006 roku powinien zmieścić się w przedziale 30-33 mld zł, wyższy pułap spowoduje osłabienie złotego i wzrost kosztów zaciągania długu. Przekroczenie pułapu 33 mld zł będzie prawdopodobne, jeśli Sejm odrzuci prezydenckie weto w sprawie zwrotu VAT w budownictwie - uważa minister finansów Mirosław Gronicki.

Deficyt budżetowy w 2006 roku powinien zmieścić się w przedziale 30-33 mld zł, wyższy pułap spowoduje osłabienie złotego i wzrost kosztów zaciągania długu. Przekroczenie pułapu 33 mld zł będzie prawdopodobne, jeśli Sejm odrzuci prezydenckie weto w sprawie zwrotu VAT w budownictwie - uważa minister finansów Mirosław Gronicki.

"Deficyt budżetowy w przyszłym roku wyniesie pomiędzy 30 a 33 mld zł. Jest wiele ustaw, które będą kosztować. Na razie mogę powiedzieć także to, że dochody tegoroczne będą wyższe o 3 mld zł, a wydatki zgodne z planem" - powiedział Gronicki w wywiadzie dla PAP.

Jego zdaniem, gdyby deficyt okazał się wyższy od 33 mld zł, to niewątpliwe rynki przyjęłyby tę informację negatywnie. "To byłby zły sygnał dla rynków finansowych. Jeżeli rynek ukaże Polskę za to, że powiększa deficyt i zmienia perspektywę finansową, to będzie nas to kosztowało osłabienie złotego i podwyższenie kosztów pożyczania" - uważa minister.

Według ministra finansów, jeśli Sejm odrzuci w poniedziałek weto prezydenta do ustawy o zwrocie podatku VAT za materiały budowlane, spowoduje to zwiększenie deficytu budżetowego ponad poziom zakładany w programie konwergencji, którego wypełnienie jest konieczne do przyjęcia euro.

"Jeżeli Sejm odrzuci weto prezydenta to koszty wdrożenia ustawy wyniosą 4,5-18 mld zł do połowy 2008 roku. W przyszłym roku to będzie minimum 3 mld zł. O tym, że ta ustawa będzie wiadomo od niedawna, więc nie uwzględniono jej skutków w projekcie budżetu na przyszły rok. Pytanie jest następujące: czy mamy teraz podwyższyć zakładany deficyt o 3 mld zł albo więcej, czy też znaleźć nowe źródło dochodów. Jest też trzecia możliwość, czyli obcięcie wydatków, ale w tym przypadku limit został już ustalony na 221 mld zł i większość z tego to wydatki sztywne oraz waloryzacja rent i emerytur" - wyjaśnił Gronicki

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

"Jesteśmy objęci procedurą nadmiernego deficytu i musimy realizować program konwergencji. Z niego wynika, że deficyt nie może przekroczyć 33 mld zł dla budżetu i 3,2 proc. PKB dla całego sektora. Jeżeli go przekroczymy, to narażamy się po pierwsze na określoną ocenę ze strony rynków finansowych (...), a po drugie narażamy się na utratę środków z funduszu spójności. To około 9 mld zł rocznie" - dodał minister.

Sejm może odrzucić prezydenckie weto do ustawy o zwrocie VAT w budownictwie większością 3/5 głosów, przy czym na sali musi być co najmniej połowa ustawowej liczby posłów.

Celem nowych przepisów o zwrocie VAT było złagodzenie skutków podniesienia od 1 maja 2004 roku z 7 do 22 proc. podatku na materiały budowlane dla osób budujących własny dom lub prowadzących remont. Zgodnie z ustawą rekompensaty dotyczyły faktur wystawionych od 1 maja 2004 roku. Przepisy miały wejść w życie 1 stycznia 2006 roku, natomiast zwrot poniesionych wydatków na cele budowlane, udokumentowanych fakturami, dotyczył okresu od 1 maja 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku.

W czwartek Ministerstwo Finansów poinformowało, że jeśli Sejm odrzuci weto prezydenta do ustawy o zwrocie VAT, to resort podwyższy akcyzę na paliwa napędowe o minimum 25 gr na litrze.

"Ewentualna podwyżka akcyzy na paliwa może spowodować podniesienie inflacji średniorocznej w 2006 roku o 0,2-0,4 pkt proc. wobec 1,5 proc. planowanych" - powiedział Gronicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane