Czytasz dzięki

Gronicki: deficyt budżetu w 2006 r. wzrośnie do 32,6 mld zł

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-09-2005, 21:44

Ministerstwo Finansów w projekcie budżetu na przyszły rok zakłada, że deficyt budżetu państwa w 2006 roku wyniesie 32,6 mld zł wobec 30,8 mld zł planowanych na 2005 roku - poinformował w poniedziałek PAP minister finansów Mirosław Gronicki.

Ministerstwo Finansów w projekcie budżetu na przyszły rok zakłada, że deficyt budżetu państwa w 2006 roku wyniesie 32,6 mld zł wobec 30,8 mld zł planowanych na 2005 roku - poinformował w poniedziałek PAP minister finansów Mirosław Gronicki.

    "Przyszłoroczny deficyt zaplanowaliśmy na 32,6 mld zł. Jest to poziom maksymalny. Ustawa o finansach publicznych narzuca nam to, że relacja deficytu do dochodów nie może być wyższa niż w tym roku" - powiedział w wywiadzie dla PAP minister Gronicki.

    Deficyt w 2006 r. liczony w relacji do PKB, według polskiej metodologii, stanowi 3,2-3,3 proc. PKB.

    Jak powiedział Gronicki, ubytek dochodów z tytułu rekompensat za wzrost VAT w budownictwie w przyszłym roku będzie kosztował budżet 3 mld zł.

    "Bez zawetowania ustawy o zwrocie VAT na materiały budowlane deficyt mógłby wynieść 31 mld zł. Konsekwencja wprowadzenia tej ustawy w przyszłym roku to 3 mld zł ubytku w dochodach. Poza tym obniżyliśmy środki dla ZUS o 150 mln zł, wydatki z Funduszu Mieszkaniowego o 100 mln zł, zmniejszyliśmy środki Funduszu Stypendialnego o 300 mln zł" - powiedział. 

    Według zapowiedzi ministra, rząd przyjmie projekt budżetu na 2006 rok na posiedzeniu 27 września, a następnie 30 września wraz z 3-letnim planem wydatków państwa, trafi on do Sejmu.

    Resort zakłada, że dochody budżetowe w 2006 roku wyniosą 189,228 mld zł wobec 178,870 mld zł w 2005 roku, a wydatki 221,803 mld zł wobec 209,704 mld zł zaplanowanych w 2005 r.

    MF założyło, że wzrost gospodarczy w 2006 roku wyniesie 4,3 proc. PKB wobec 3,3 proc. w 2005, a bezrobocie na koniec 2006 roku spadnie do 16,9 proc. z 17,7 proc. na koniec 2005 roku.

    "Spodziewamy się stopniowego przyspieszenia inwestycji" - powiedział Gronicki. MF prognozuje, że inwestycje w 2006 roku wzrosną o 8,7 proc., podczas gdy na 2005 r. szacuje, że wzrosną o ok. 5 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    Resort zapisał także, że średnioroczna inflacja w 2006 roku wyniesie 1,5 proc. wobec 2,1 proc. szacowanych na 2005 rok.

    Potrzeby pożyczkowe w przyszłym roku będą natomiast nieco poniżej 40 mld zł planowanych na rok bieżący. "Zależy to od przychodów z prywatyzacji, kredytów, transferów do OFE, które planujemy na 12,7 mld zł, poziomu prefinansowania. Potrzeby netto będą trochę niższe niż w tym roku" - zaznaczył szef resortu finansów

    Gronicki dodał, że przychody z prywatyzacji netto na koniec września są planowane na ok. 3 mld zł, a w całym 2005 roku znajdą się poniżej planowanych 4,7 mld zł.

    Szef resortu finansów dodał, że konstruując projekt budżetu na 2006 rok zaplanował podwyżkę akcyzy na paliwa średnio o 8 gr na litrze, uwzględniając poziom akcyzy sprzed wrześniowej obniżki, która w okresie od 15 września do 31 grudnia ma wynieść 25 gr na litrze.

    "Chcemy to robić stopniowo wraz z początkiem każdego kwartału, jeżeli będzie taka potrzeba. Zależy to od sytuacji budżetu" - podkreślił.

    W związku z ogłoszoną w poniedziałek decyzją resortu finansów o obniżce od 15 września akcyzy na benzynę, Gronicki powiedział, że ubytek tegorocznego budżetu z tego powodu wyniesie ok. 400 mln zł.

    Dodał, że tegoroczny deficyt będzie niższy od planu i wyniesie 30 mld 833,7 mln zł. W ustawie budżetowej na 2005 r. zapisano, że deficyt wyniesie w tym roku 35 mld zł.

    Poniżej wybrane proporcje makroekonomiczne zawarte w projekcie ustawy budżetowej na 2006 roku.

                                                                                                         

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane