Gronicki: Nie będzie problemów z realizacją budżetu

26-11-2004, 15:25

Nie będzie większych problemów z realizacją budżetu - powiedział dziennikarzom po zakończeniu piątkowych głosowań w Sejmie nad budżetem minister finansów Mirosław Gronicki.

"Jest napięty, ale który budżet nie był trudny. To jest budżet realistyczny" - powiedział.

Sejm uchwalił w piątek budżet na 2005 r. Za uchwaleniem ustawy budżetowej głosowało 227 posłów, przeciw było 196 i jeden poseł wstrzymał się od głosu.

"Mamy budżet, który zapewnia w przyszłym roku w miarę rozsądne funkcjonowanie państwa. Nie będzie żadnych problemów - większych - z jego realizacją" - powiedział Gronicki.

"Budżet jest taki, jaki jest, pewnym osobom może się wydawać zły. Ja uważam, że jest budżetem realistycznym, więcej nie można było - wydaje mi się - osiągnąć. Mamy to, co jest najważniejsze" - ocenił. "Wydaje mi się, że spokojnie teraz możemy odsapnąć i przygotowywać się do realizacji budżetu" - dodał.

Pytany o ubytek w budżecie powstały po odrzuceniu przez Sejm dwóch projektów ustaw z tzw. planu Hausnera, Gronicki powiedział: "Nie ma dziury w budżecie poza deficytem 35 mld zł, to jest ta dziura".

"Jeszcze raz powtarzam - te rzeczy, o którym mowa w planie Hausnera, to jest element długookresowy. Ich ewentualny brak powoduje, że będziemy wolniej zmniejszali deficyt w przyszłości, ale to wcale nie znaczy, że to od razu komplikuje sytuację w roku następnym" - podkreślił.

Zaznaczył też, że "budżet to rzecz dynamiczna, prognoza dochodów to jest prognoza, która jest obarczona wielką niepewnością".

Minister zaprzeczył też, że planowana jest podwyżka akcyzy na paliwo. Przyjęta w piątek przez Sejm poprawka, zakładająca

zwiększenie dochodów budżetowych z akcyzy o 120 mln zł, nie jest zapowiedzią zmian.

"Jeżeli są problemy z realizacją budżetu, to najgorszym z możliwych wyjść jest podnoszenie podatków. Nikt rozsądny w tej

chwili nie myśli" - powiedział Gronicki.

mmt/ skr/ mw/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Gronicki: Nie będzie problemów z realizacją budżetu