Gronicki: Podpisanie ustawy o VAT może oznaczać ubytek 4,5-18 mld zł

Polska Agencja Prasowa SA
19-08-2005, 13:39

Podpisanie przez prezydenta i wejście w życie ustawy o zwrocie podatku VAT za materiały budowlane może spowodować ubytek w budżecie 2006 roku od 4,5 mld zł do maksymalnie 18 mld zł - uważa minister finansów Mirosław Gronicki.

Podpisanie przez prezydenta i wejście w życie ustawy o zwrocie podatku VAT za materiały budowlane może spowodować ubytek w budżecie 2006 roku od 4,5 mld zł do maksymalnie 18 mld zł - uważa minister finansów Mirosław Gronicki.

"Jeżeli prezydent podpisze ustawę o zwrocie VAT, to skutek finansowy może wynieść w przyszłym roku 4,5 mld zł a maksymalnie nawet 18 mld zł" - powiedział Gronicki w piątek dziennikarzom.

Dodał, że ze względu na brak decyzji prezydenta co do kilku ustaw, w tym o VAT, nie może on oszacować poziomu deficytu budżetowego w przyszłym roku.

Ustawa ma złagodzić skutki podniesienia od 1 maja 2004 r. podatku VAT na materiały budowlane z 7 proc. do 22 proc. Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2006 roku, natomiast zwrot poniesionych wydatków na cele budowlane, udokumentowane fakturami, dotyczy okresu od 1 maja 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku.

Szacuje się, że maksymalna kwota zwrotu podatku w przypadku budowy mieszkania wynosić będzie ok. 20-22 tys. zł, zaś w przypadku remontu mieszkania - ok. 10 tys. zł.

Gronicki powiedział, że poniedziałkowe nieoficjalne posiedzenie rządu będzie poświęcone stronie wydatkowej budżetu.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Jolanta Szymanek-Deresz powiedziała w piątek radiowych Sygnałach Dnia, że prezydent Aleksander Kwaśniewski ma wątpliwości, czy podpisać ustawę o zwrocie podatku VAT za materiały budowlane. Przypomniała, że do 23 sierpnia prezydent ma podjąć decyzję w sprawie 39 ustaw czekających na jego podpis.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Gronicki: Podpisanie ustawy o VAT może oznaczać ubytek 4,5-18 mld zł