Gronicki: Przekroczymy progi długu

ONO, Rzeczpospolita
opublikowano: 02-12-2010, 11:12

Zdaniem byłego ministra finansów, jeśli Sejm odrzuci nowelizację ustawy o finansach publicznych, przekroczenie progu 55  proc. długu w relacji do PKB mamy w przyszłym roku jak w banku. Ta relacja, liczona metodą unijną, już w tym roku przekroczy ten próg – mówi

- W 2011 r., przy założeniu, że rząd nie uzyska z zarządzania płynnością 20 mld zł, a kurs złotego będzie zbliżony do tegorocznego, poziom długu może się zbliżyć do 60 proc. – mówi gazecie Mirosław Gronicki.

Jego zdaniem, mówienie o wejściu do strefy euro, możemy odłożyć do momentu, kiedy rzad zadeklaruje przeprowadzenie zdecydowanego zacieśnienia fiskalnego.

- Oczywiście możemy zejść z deficytem finansów publicznych do 3 proc. (red: Gronicki szacuje, że w 2011 r. wyniesie 7,5 – 8,2 proc.). Brukseli jednak to nie zadowoli. Musimy trwale zbilansować finanse, aby nie doszło już więcej do takich niespodzianek, jakie wystąpiły np. w Grecji – apeluje ekonomista.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO, Rzeczpospolita

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gronicki: Przekroczymy progi długu