Gronicki spodziewa się uspokojenia na rynku walutowym po korekcie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-03-2005, 14:19

Minister finansów Mirosław Gronicki spodziewa się uspokojenia na polskim rynku walutowym po ostatniejkorekcie.

Minister finansów Mirosław Gronicki spodziewa się uspokojenia na polskim rynku walutowym po ostatniejkorekcie.

    "To, co dzieje się z polskim złotym, wynika z tego, co dzieje się w USA. Kiedy wychodzą gorące pieniądze, pojawiają się na ich miejsce prawdziwe. Po okresie korekt możemy oczekiwać uspokojenia" - powiedział w środę dziennikarzom Gronicki.

    Rezerwa Federalna podwyższyła podstawowe stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Główna stopa funduszy federalnych jest już wyższa od unijnej, która wynosi od połowy 2003 roku 2,0 proc., o 75 punktów bazowych.

    Do tej pory bankowcy z Fed trzymali się zasady stopniowego i miarowego podwyższania stóp procentowych. Taką też politykę Rezerwa Federalna zamierza nadal prowadzić.

    Dla rynku najważniejsze są komentarze Fed w komunikacie. Centralni bankowcy wyrazili swoje obawy związane ze wzrostem presji inflacyjnej w ostatnich miesiącach, chociaż nadal pozostaje ona pod kontrolą.

    Złoty po wtorkowej decyzji Fed o podwyżce stóp stracił na wartości, a rentowność obligacji wzrosła o kilkanaście punktów bazowych.

    Po południu po godzinie 14 za euro płacono 4,117 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane