Gronkiewicz-Waltz: Brak przesłanek prawnych przeciw fuzji Pekao i BPH

Internet Securities
opublikowano: 10-03-2006, 11:49

Nie ma przesłanek prawnych, żeby zakazać fuzji banków Pekao SA i BPH, ocenia szefowa sejmowej Komisji Skarbu Państwa Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 Nie ma przesłanek prawnych, żeby zakazać fuzji banków Pekao SA i BPH, ocenia szefowa sejmowej Komisji Skarbu Państwa Hanna Gronkiewicz-Waltz.

„Myślę, że dojdzie do tej fuzji, bo nie ma przesłanek prawnych, żeby jej zakazać” – powiedziała Gronkiewicz-Waltz w piątkowym wywiadzie dla radia PiN.

Zdaniem posłanki Platformy Obywatelskiej (PO), poprawna jest interpretacja prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Cezarego Banasińskiego, który ocenia, że nie ma prawnych przesłanek ku temu, żeby zakazać fuzji.

„Zgadzam się z interpretacją prezesa Banasińskiego, który wczoraj dokładnie przedstawił sprawę, że nie ma żadnego zagrożenia, ponieważ Bank Pekao SA nadal będzie dominującym bankiem” – powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

17 czerwca 2005 roku UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie badania rynku usług finansowych w Polsce w latach 2003-2004, w tym w sprawie określenia jego struktury i stopnia koncentracji. Ustalenia prezesa UOKiK poczynione w trakcie przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego nie dały podstaw, aby wystąpić do Komisji Europejskiej z wnioskiem o przekazanie do rozpatrzenia tej części transakcji, która dotyczyła rynku polskiego.

UOKiK zaznacza również, że na gruncie krajowego prawa konkurencji również nie istnieją podstawy do wydania decyzji zakazującej fuzji banków Pekao SA i BPH. Artykuł 19 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o ochronie konkurencji i konsumentów mówi, że prezes UOKiK zakazuje, w drodze decyzji, dokonania koncentracji, w wyniku której konkurencja na rynku zostanie istotnie ograniczona, w szczególności poprzez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku, przy czym domniemywa się, że przedsiębiorca ma pozycję dominującą, jeśli jego udział w rynku przekracza 40%.

UniCredito zapowiadało wcześniej, że chce w ciągu 1-2 lat przeprowadzić fuzję Banku BPH, w którym 71,03% akcji przejęło wraz z niemiecką grupą HVB, z posiadanym już w Polsce Bankiem Pekao SA. W rezultacie powstałby największy bank w Polsce kontrolujący ok. 20% rynku.

Polski rząd jest przeciwny fuzji, argumentując, że UCI łamie przepisy dwóch ustaw, w tym Prawa bankowego oraz umowę prywatyzacyjną Banku Pekao SA z 1999 roku, w której włoski inwestor zobowiązał się, że w ciągu 10 lat nie będzie inwestował w konkurencyjny bank w Polsce, jeśli będzie posiadał jeszcze co najmniej 10% akcji Pekao SA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane