Gronkiewicz-Waltz chciałaby wrócic do Rady Polityki Pieniężnej

  • PAP
opublikowano: 04-12-2021, 10:56

Zgłaszam swoją gotowość; czy będę członkiem Rady Polityki Pieniężnej, zależy w głównej mierze od Senatu i decydentów - powiedziała w sobotę Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Na początku 2022 r. wygasają sześcioletnie kadencje większości członków Rady Polityki Pieniężnej.

Szef senackiej komisji Budżetu i Finansów Publicznych Kazimierz Kleina (KO) powiedział PAP, że do 23 grudnia senatorowie mają czas na zgłoszenie swoich kandydatów na dwóch członków Rady Polityki Pieniężnej; każda z kandydatur musi uzyskać przynajmniej siedem podpisów.

Gronkiewicz-Waltz była pytana w TVN24 o kandydowanie do Rady Polityki Pieniężnej - jak mówił prowadzący - "umeblowanej przez PiS".

"Ja przede wszystkim zgłaszam swoją gotowość; czy będę członkiem Rady Polityki Pieniężnej, zależy w głównej mierze od Senatu i decydentów"

"Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że kiedy jest 10 członków (dziewięciu i przewodniczący-PAP), to wystarczy żeby 6 było innego zdania niż prezes i przegłosują wtedy nawet prezesa".

Na uwagę reportera, że tych sześciu, trudno będzie na razie znaleźć odparła, że "trzech widać na horyzoncie, bo oni jednak przyznali się, że za późno zdecydowali o podwyższeniu stóp procentowych".

Art. 227 Konstytucji stanowi, że w skład Rady Polityki Pieniężnej wchodzą Prezes Narodowego Banku Polskiego jako przewodniczący oraz osoby wyróżniające się wiedzą z zakresu finansów, powoływane na 6 lat, w równej liczbie przez Prezydenta Rzeczypospolitej, Sejm i Senat.

Ustawa o Narodowym Banku Polskim doprecyzowuje, że w NBP zasiada 9 członków, a każdy z nich funkcję członka Rady można pełnić tylko jedną kadencję. Wskazuje, że powołanie nowych członków Rady powinno nastąpić najpóźniej do dnia wygaśnięcia kadencji poprzednich.

W okresie kadencji członek Rady nie może zajmować żadnych innych stanowisk i podejmować działalności zarobkowej lub publicznej poza pracą naukową, dydaktyczną lub twórczością autorską, a za zgodą Rady wyrażoną w drodze uchwały (bez udziału zainteresowanego) – dopuszczalna jest działalność w organizacjach międzynarodowych. Członek Rady będący członkiem partii politycznej lub związku zawodowego obowiązany jest na okres kadencji w Radzie zawiesić działalność w tej partii lub w tym związku.

Gronkiewicz-Waltz w latach 1992–2001 była prezesem Narodowego Banku Polskiego, a w latach 1998-2001 przewodniczącą Rady Polityki Pieniężnej. Następnie piastowała funkcję wiceprezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) w latach 2001–2004. W latach 2006-2018 była prezydentem Warszawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane