Gronkiewicz-Waltz: KE musi mieć powody, jeśli rozpoczyna postępowanie przeciw Polsce

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-03-2006, 16:10

Komisja Europejska musi mieć powody, jeżeli rozpoczyna postępowanie przeciw Polsce w sprawie UniCredito - powiedziała w środę dziennikarzom przewodnicząca sejmowej Komisji Skarbu Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO).

Komisja Europejska musi mieć powody, jeżeli rozpoczyna postępowanie przeciw Polsce w sprawie UniCredito - powiedziała w środę dziennikarzom przewodnicząca sejmowej Komisji Skarbu Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO).

    Komisja Europejska zdecydowała w środę, że w sprawie UniCredito skieruje do Polski formalny list, który jest pierwszym etapem procedury w sprawie naruszenia unijnych przepisów z zakresu rynku wewnętrznego - dowiedziała się PAP ze źródeł KE. Decyzja ma być niebawem formalnie ogłoszona dziennikarzom, po zakończeniuposiedzenia unijnych komisarzy.

    "Jeżeli KE wszczyna to postępowanie, to znaczy, że ma ku temu powody" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

    Polska nie chce dopuścić do fuzji Pekao SA i BPH, których UniCredito jest większościowym akcjonariuszem. W środę polska Komisja Nadzoru Bankowego zajmuje się wnioskiem UniCredito o zgodę na wykonywanie prawa głosu z posiadanych 71,03 proc. akcji BPH. Jest to niezbędny etap przed złożeniem wniosku o zgodę na fuzjeBPH i Pekao SA.

    Komisja Europejska uznała, że powoływanie się przez Polskę na umowę prywatyzacyjną Pekao SA, która zakazuje włoskiemu inwestorowi angażowania się w Polsce w działalność gospodarczą konkurencyjną wobec Pekao SA, jest sprzeczne z fundamentalną zasadą swobody przepływu kapitałów w UE.

    Gronkiewicz-Waltz dodała, że sprawa UniCredito była już długo dyskutowana i "zbyt długo się nią zajmowano w Polsce i to wywołało taką reakcję KE"

    Podkreśliła, że Polacy w referendum wyrazili swoją wolę bycia w UE, a dziś zwolenników członkostwa w UE jest znacznie więcej. "Musimy taką pozycję zająć w UE, żeby nas szanowano, żeby miano do nas zaufanie, że respektujemy wszelkie standardy unijne oraz przepisy prawa" - powiedziała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane