Czytasz dzięki

Gronkiewicz-Waltz: PO chce przekonać PiS do szybkiego przyjęcia euro

Internet Securities
opublikowano: 08-09-2005, 14:08

Szefowa warszawskiej Platformy Obywatelskiej (PO) Hanna Gronkiewicz-Waltz liczy na to, że jej partii uda się przekonać przyszłego koalicjanta, Prawo i Sprawiedliwość (PiS) do szybkiego przyjęcia euro. Jej zdaniem, wciąż realne jest przyjęcie przez Polskę wspólnej waluty w 2009 roku.

Szefowa warszawskiej Platformy Obywatelskiej (PO) Hanna Gronkiewicz-Waltz liczy na to, że jej partii uda się przekonać przyszłego koalicjanta, Prawo i Sprawiedliwość (PiS) do szybkiego przyjęcia euro. Jej zdaniem, wciąż realne jest przyjęcie przez Polskę wspólnej waluty w 2009 roku.

„Myślę, że przekonamy PiS [do szybkiego wejścia do euro-przyp. ISB]. Za strefą euro stoi dużo autorytetów, jest więcej korzyści niż kosztów, m.in. wzrost PKB czy zniwelowanie ryzyka kursowego” – powiedziała Gronkiewicz-Waltz dziennikarzom podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

„Myślę, że rok 2009 jest realny, wtedy do ERM2 Polska by weszła do w 2007 roku”- powiedziała także była prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Wcześniej jednak Jan Rokita, jeden z liderów PO, mówił, że mało realne wydaje się przyjęcie euro w roku 2009.

W rozmowie z agencją ISB Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że dokładny program wprowadzenia Polski do strefy euro powinien być jak najszybciej opracowany przez rząd.

„Jedną z pierwszych inicjatyw PO będzie przygotowanie programu i podjęcie rozmów z NBP na temat przyjęcia euro” – powiedziała ISB Gronkiewicz-Waltz.

Była szefowa NBP przypomniała również, że „we wszystkich krajach to rząd decyduje o wejściu do strefy euro, bank centralny jest takim superekspertem, wspierając rząd od strony technicznej i analitycznej”.

Obecne Ministerstwo Finansów ocenia, że od momentu podjęcia strategicznej decyzji o przystąpieniu do strefy euro do momentu przyjęcia wspólnej europejskiej waluty musi upłynąć ok. 3 lat.

PO i PiS – partie, które po wyborach 25 września najprawdopodobniej utworzą koalicję rządową – różnią się w kwestii terminu przyjęcia euro: PO chce doprowadzić do tego jak najszybciej, natomiast PiS chce w ciągu czterech lat wypełnić kryteria z Maastricht, ale samo przyjęcie wspólnej waluty chce odłożyć na później.(

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane