Gross: Fed musi uważać by za wysoko nie podnieść ceny pieniądza

opublikowano: 14-12-2017, 10:38
aktualizacja: 14-12-2017, 10:39

Sukcesywnie podwyższając stopy procentowe, Rezerwa Federalna powinna być pewna, że nie podniesie ceny pieniądza w gospodarce zbyt wysoko, bo może realnie zaszkodzić rynkowi mieszkaniowemu, ostrzega, guru obligacji, legendarny Bill Gross.

Amerykańskie władze monetarne w środę, po raz trzeci w tym roku podwyższyły stopy procentowe przesuwając docelowy zakres do przedziału 1,25-1,50 proc. Fed podkreślił przy tym, że spodziewa się również trzykrotnej podwyżki w 2018 r.

Zobacz więcej

Bill Gross

Bloomberg

Fed musi zatrzymać się na poziomie od 2 do 2,25 procent, zanim naprawdę zacznie kąsać i negatywnie wpływać na gospodarkę, w tym na rynek nieruchomości - powiedział menedżer zarządzający portfolio aktywów w Janus Henderson.

Gross wskazuje, że wiele produktów, w tym kredytów hipotecznych to instrumenty o zmiennym oprocentowaniu, a  Fed podniósł już stopy procentowe o 75 do 100 punktów bazowych i oczekuje podwyżki o kolejne 50 do 100 punktów.

To bez wątpienia będzie miało poważny wpływ na średnie miesięczne płatności – podkreśla Gross.

Porównał obecną sytuację do tej z lat  2005 i 2006 r., kiedy to Fed podniósł stopy do 5,25 procent, choć przyznał, że to może zbyt ekstremalny przypadek.

Stwierdził jednak, że „…wpłynęło to na kredyty hipoteczne o zmiennej stopie procentowej, kredyty hipoteczne typu subprime i stworzyło ogromny kryzys".

Gross uważa przy tym, że władze monetarne nie powinny zwiększyć agresywności w swoim postępowaniu w przyszłym roku. Przewiduje dwóch do trzech decyzji o zacieśnieniu polityki pieniężnej.

Uzasadnia to tym, że fundusze federalne muszą być na poziomie zerowym realnego kursu; na przykład stopa funduszy na poziomie 2 proc. w połączeniu z 2 proc. inflacją.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu