Gross: mocny dolar powodem do obaw

Marek Druś, Bloomberg
opublikowano: 02-02-2017, 07:49

Polityka prezydenta Donalda Trumpa umacnia dolara i powoduje niedowartościowanie meksykańskiego peso, co jest złe dla gospodarki USA i całego świata, ocenia słynny inwestor-miliarder Bill Gross.

- Myślę, że dolar jest powodem do obaw – powiedział Gross, który zarządza 1,8 mld USD aktywów w Janus Global Unconstrained Bond Fund. – To globalna waluta. W miarę jak dolar się umacnia, negatywnie oddziałuje to nie tylko na amerykańskie firmy, ale także na globalne rynki i inne kraje – dodał.

Bill Gross
Zobacz więcej

Bill Gross fot. Bloomberg

Słynny inwestor przypomina, że mocniejszy dolar zmniejsza konkurencyjność amerykańskiego eksportu i atrakcyjność amerykańskich aktywów nie zwiększając jednocześnie produktywności czy realnego wzrostu gospodarczego.

Meksykańskie peso osłabło o 13 proc. od 8 listopada, kiedy Trump wygrał wybory prezydenckie w USA. Przyczyniły się do tego jego zapowiedzi zaostrzenia polityki imigracyjnej i handlowej wobec południowego sąsiada USA.   

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Gross: mocny dolar powodem do obaw