Gross ostrzega przed recesją w USA

opublikowano: 21-09-2017, 10:28

Bill Gross, jeden z najbardziej znanych menedżerów na rynku obligacji ostrzega, że polityka prowadzona przez amerykańskie władze monetarne może doprowadzić do recesji gospodarkę Stanów Zjednoczonych.

W wywiadzie dla CNBC zarządzający z Janus Henderson Investors stwierdził, że przyjęte przez Fed założenia o wzroście stóp procentowych mogą wywołać zapaść największej na świecie gospodarki.

Zobacz więcej

Bill Gross

Bloomberg

Jeśli będą podążać zgodnie z przyjętym planem, który w ciągu najbliższych dwóch lat przewiduje 

wzrost stóp procentowych do 2,8, a nawet 3 proc. co oznacza przynajmniej 170 punktową zwyżkę, to tak, recesja jest bardzo prawdopodobna i możliwa – ocenia Gross.

Podczas środowego posiedzenia Fed utrzymał dotychczasowy poziom stóp (kształtujących się w przedziale 1,00-1,25 proc.) ale podtrzymał swoje oczekiwania odnośnie jeszcze jednej podwyżki ceny pieniądza w tym roku, trzech w roku 2018 i dwóch w kolejnym roku. Od października ma też rozpocząć się program redukcji aktywów w bilansie władz monetarnych, który osiągnął poziom 4,5 bln USD.

Gross ostrzegając przed konsekwencjami podwyżek stóp podkreśla, że zwiększa one koszt długu krótkoterminowego, jaki mają przedsiębiorstwa i podmioty indywidualne. 

Fed musi być bardzo ostrożny w swoich działaniach, ponieważ amerykańska gospodarka jest oparta na długu. To jedna z najmocniej zlewarowanych gospodarek na świecie, a dolar i powiązane aktywa takie jak złoto będą z miejsca reagować na podwyżki stóp. To naczynia połączone -  ocenia Gross.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gross ostrzega przed recesją w USA