Gross tłumaczy straty swojego funduszu kryzysem we Włoszech

opublikowano: 04-06-2018, 07:25
aktualizacja: 04-06-2018, 07:27

Bill Gross tłumaczy, że ubiegłotygodniowe straty zarządzanego przez niego funduszu to skutek wzrostu spreadu między rentownościami obligacji USA i Niemiec spowodowanymi przez kryzys we Włoszech.

- Strategia polegała na graniu na spadek obligacji Niemiec i wzrost obligacji USA. To była przyczyna złego dnia i złej transakcji – powiedział Gross, w przeszłości przez wiele lat zarządzający gigantem rynku obligacji Pimco, obecnie Janus Henderson Global Unconstrained Bond Fund.

Zobacz więcej

Bill Gross

Bloomberg

W ubiegłym tygodniu inwestorzy żądali największej premii za trzymanie obligacji USA a nie Niemiec od 1989 roku. Janus Henderson Global Unconstrained Bond Fund tylko we wtorek spadł o 3 proc., najmocniej od prawie czterech lat.

- Sytuacja we Włoszech wpłynęła na obligacje Niemiec, bo jeśli ostatecznie Włochy zdecydują się na wyjście z Unii Europejskiej konsekwencje tego będą poważne – powiedział Gross.

Premia za trzymanie „dziesięciolatek” USA a nie analogicznych papierów Niemiec przekroczyła w ubiegłym tygodniu 250 pkt. bazowych. Na koniec 2017 roku nie przekraczała 200 pkt. bazowych. Gross twierdzi, że dynamika spreadu między obligacjami USA i Niemiec „musi się odwrócić”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu