Gross: wzrosty są oparte na błędnych oczekiwaniach

opublikowano: 02-12-2016, 07:42

Bill Gross uważa, że wzrosty na rynkach akcji oparte są na błędnych oczekiwaniach ożywienia gospodarczego spowodowanego przez działania administracji Donalda Trumpa.

Inwestorzy mylą się w ocenie, że zapowiedziane cięcia podatków, wydatki na infrastrukturę i deregulacja spowodują trwałe przyspieszenie wzrostu gospodarczego, przekonuje Gross, obecnie zarządzający Janus Global Unconstrained Bond Fund, niegdyś szef giganta rynku funduszy PIMCO. Jego zdaniem, korzyści wynikające z zapowiadanych działań prawdopodobnie będą tylko tymczasowe. Gross zwraca uwagę, że przyszły wzrost gospodarczy jest funkcją wydajności, która nie rośnie przez ostatnie lata i niewiele wskazuje, aby to się zmieniło.

Bill Gross
Zobacz więcej

Bill Gross Bloomberg

- Mocny dolar i dalsze strukturalne utrudnienia, w tym pogarszająca się demografia, deglobalizacja polityki handlowej i coraz gorsza relacja długu do PKB w prawie wszystkich krajach przy coraz wyższych stopach procentowych, zapowiadają ograniczenie tempa wzrostu wydajności na poziomie być może 1 proc. rocznie i w związku z tym realnego wzrostu PKB wysokości 2 proc. – napisał Gross.

Na amerykańskich rynkach akcji trwa hossa, co tłumaczone jest spodziewanym przyspieszeniem tempa wzrostu gospodarczego w USA dzięki stymulacji fiskalnej oraz cięciom podatków zapowiadanym przez Donalda Trumpa. Średnia Dow Jones w czwartek wzrosła po raz 13. w okresie ostatnich 16 sesji. Tanieją jednocześnie obligacje, w przypadku 10-letniego długu USA rentowność tych papierów wzrosła najmocniej od 2009 roku. Gross oczekuje, że może dojść do 2,5 proc. jeszcze w tym miesiącu. Obecnie wynosi 2,438 proc. Jego zdaniem, inwestorzy powinni trzymać teraz pieniądze w gotówce albo jej alternatywach, a posiadane obligacje powinny mieć „okres wykupu poniżej benchmarku”, co oznacza możliwość większego zarobku w sytuacji wzrostu stóp procentowych.

Sceptyczny co do dalszego wzrostu na rynkach akcji jest także słynny Jeffrey Gundlach, szef DoubleLine Capital.

- Nadchodzi okres „żalu kupujących”. Dolar będzie słabł, rentowności osiągnęły maksimum i będą poruszać się w trendzie bocznym, akcje też osiągnęły już szczyt, a złoto powinno drożeć w krótkim terminie – powiedział agencji Reuters.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu