Groszówek jest sporo, ale perełek niewiele

Kamil Zatoński
opublikowano: 22-06-2009, 00:00

W szczycie hossy na GPW były tylko dwie spółki groszowe. Na dnie bessy — aż 52. Przez wiosnę ubyło ich prawie połowę.

Trwające już cztery miesiące wzrostyna warszawskiej giełdzie spowodowały, że grono spółek groszowych (a więc takich, których cena akcji znajduje się poniżej 1 zł), skurczyło się do 29. To o połowę mniej niż w dołku bessy. Nieco mniej jest też papierów, których cena znajduje się poniżej 50 groszy (przy dnie bessy było ich 20, teraz 15) oraz poniżej 10 groszy (było 8, jest 6 — z tej grupy "wyskoczyły" Wikana i

— dzięki scaleniu akcji — Fon).

 

Absolutnymi outsiderami pozostają Elkop i Mewa,których akcje kosztują zaledwie 1 grosz. Kapitalizacja tej drugiej firmy wynosi jednak 31 mln zł, co i tak wydaje się wartością zawyżoną. Nic więc dziwnego, że Józef Kiszka, prezes i akcjonariusz spółki, z rozbrajającą szczerością przyznawał jakiś czas temu, że o scaleniu akcji nie myśli, bo kurs "na pewno by spadł".

 

Przynależność do grona groszówekw przypadku wielu spółek jest konsekwencją zabiegów, które celowo wykonywano jeszcze w czasie hossy, by cena nominalna była możliwie najniższa (a tym samym kurs bardziej dynamiczny). Stąd emisje milionów, a czasem miliardów akcji z zachowaniem prawa poboru łączono ze splitami (czasem wielokrotnymi). Teraz wielu tego typu spółkom trudno będzie się pożegnać z mianem "groszówki" także dlatego, że popadły w tarapaty finansowe. Mniej więcej 80 proc. spółek, które są w tym gronie, pierwszy kwartał zamknęło stratą netto. Co więcej, w kilkunastu przypadkach nie widać większych szans na poprawę.

 

Nie tylko jednak dlatego nad inwestycjamiw groszówki warto się dłużej zastanowić. Okazuje się bowiem, że nie można w ich przypadku liczyć na nadzwyczajne stopy zwrotu w krótkim okresie, co byłoby prostą konsekwencją spekulacyjnego ich charakteru. W czasie trwającego od połowy lutego odbicia na warszawskiej giełdzie akcje "groszówek" nie wyróżniły się ani przeciętnie lepszym zachowaniem od rynku, ani dynamiką zmian. Od 17 lutego WIG wzrósł o 46 proc. Tymczasem liczba spółek o cenie akcji znajdującej się poniżej 1 zł, które w tym okresie zyskały więcej lub mniej niż główny indeks, rozłożyła się mniej więcej po połowie (27 do 24). Pod względem dynamiki wzrostu "groszówki" też nie wypracowały istotnej przewagi nad resztą stawki. Osiem tego typu papierów (a więc 15 proc. ze wszystkich "groszówek" na 17 lutego) przynajmniej podwoiło swoją wartość. Najbardziej — dystrybutorzy sprzętu informatycznego: NTT System i Asbis. W reszcie giełdowego peletonu walory z trzycyfrową stopą zwrotu były 42, a więc 13 proc. Trzy spółki straciły na wartości (NFI Victoria, Elkop i Krosno — akcje ostatniej firmy potaniały aż o 61 proc.), kursy dwóch (Mewy i Sanwilu) nie zmieniły się.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane