Groźny lodowiec

  • DI
opublikowano: 25-09-2019, 22:00

Eksperci odnotowali przyspieszenie ruchu lodowca Planpincieux po włoskiej stronie masywu Mont Blanc do 50-60 cm dziennie.

Masa, która może runąć, ma objętość 250 tys. m sześc. — alarmują specjaliści z władz regionu Dolina Aosty i fundacji Bezpieczne Góry. Z powodu groźby zawalenia się fragmentu lodowca władze gminy Courmayeur zamknęły drogę w Val Ferret, gdzie może to nastąpić, ewakuowano także kilka górskich chat.

— Takie zjawiska po raz kolejny świadczą o zachodzących w górach istotnych zmianach spowodowanych przez czynniki klimatyczne — powiedział Stefano Miserocchi, burmistrz gminy Courmayeur.

W raporcie organizacji WWF Italia podkreślono, że w związku z ociepleniem klimatu przy średnich temperaturach, jakie utrzymują się w górach obecnie, lodowce poniżej 3500 m n.p.m. znikną w ciągu 20-30 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane