Grubas ucieka z rynku

Konrad Sobiecki
06-08-2009, 11:19

Po obiecującym początku czwartkowego handlu indeks WIG20 szybko jednak zaczął się osuwać. To co może niepokoić naszych inwestorów to zmniejszająca się LOP oraz koncentracja pozycji. Druga liga spółek ma się znacznie lepiej, a wśród nich znaleźć można prawdziwe perełki.

Spadki na GPW dziwią tym bardziej, że udaną sesję mają za sobą azjatyckie parkiety. Wśród europejskich giełd krajowy indeks blue chipów jest dzisiaj najsłabszy. Co więcej, większość analityków sygnalizowała możliwość koreky wczorajszych, lekko – jak się wydaje - przesadzonych spadków.

Być może ma to związek ze zmniejszającą się liczbą otwartych pozycji na wrześniowej serii kontraktów. Po środowej sesji LOP spadł do 95,7 tys. Warto tutaj zauważyć, że przysłowiowy „grubas” zmniejszył zaangażowanie na GPW. Wczoraj zmniejszyła się jego koncentracja do 25-30 proc., co wskazuje na 23918-28702 otwartych pozycji. Pytanie, czy dalej obstawia zwyżkę, czy też jego optymizm stopniowo wygasa?

Na rynku widać nieco większy poziom obrotów. Do godziny 11 przekroczyły one już 450 mln zł.

Wśród największych spółek indeks dołują czwartą sesję z rzędu papiery Pekao. Na wczorajszej sesji skarb państwa sprzedawał resztówki w wielkości blisko 8 mln akcji.  Pod kreską znajduje się również nie ciesząca się ostatnio dobrymi rekomendacjami wśród analityków TPSA.

Po wczorajszym 6-proc. spadku, wskaźnik WIG20 mocno wspiera KGHM. Akcjom lubińskiego koncernu nie przeszkadza nawet spadająca o ponad 1 proc. miedź. Po ogłoszeniu lepszych od prognoz wyników finansowych rosną akcje BRE Banku. Zysk netto grupy w I półroczu 2009 roku spadł do 15,66 mln zł (z 623,8 mln zł rok wcześniej). Według wyliczeń PAP w II kw. bank miał stratę netto na poziomie 61,6 mln zł, wobec konsensusu zakładającego 74 mln zł straty.

Z sektora finansowego zdecydowanie lepiej radzi sobie Kredyt Bank zyskujący momentami blisko 9 proc. Zysk netto grupy w II kw. 2009 roku wyniósł 40,6 mln zł, (wobec 69,8 mln zysku netto rok wcześniej). Wynik okazał się lepszy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie 8 mln zł.

Na rynek trafiła dobra wiadomość dla posiadaczy Biotonu. Dzięki spełnieniu warunków umowy z Bayer Healthcare, Bioton otrzyma pierwsza ratę z 31 mln EUR (nie podano kwoty raty) za udzielenie licencji sprzedaży insuliny na chińskim rynku. Wydaje się, że inwestorzy uwzględnili już wcześniej korzyści wynikające ze współpracy.

Dużym powodzeniem cieszy się ponownie Polnord. Deweloper opublikował wczoraj plany nowej inwestycji w Sopocie. W przeciągu trzech ostatnich sesji na papierach można było zarobić ok. 15 proc.

Po publikacji spadku o 29 proc. przychodów w lipcu przez Monnari kurs odzieżowej spółki rośnie momentami o 9 proc. Być może inwestorów ucieszył „tylko” 10,9 proc. spadek przychodów w pierwszych siedmiu miesiącach roku.
.
Wpływ na przebieg sesji będzie mieć jedna, ale za to bardzo ważna publikacja. O godzinie 14:30 poznamy cotygodniową liczbę nowozarejestrowanych bezrobotnych w USA. Prognozy analityków zapowiadają kolejny wzrost do 593 tys. z 584 tys. Można przypuszczać, że każde odstępstwo „In plus” od wspomnianej prognozy wsparłoby stronę kupujących. Jeszcze bardziej istotne odczyty czekają rynki już w piątek kiedy światło dzienne ujrzy zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz stopa bezrobocia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Grubas ucieka z rynku