„Grubas” z GPW znów anonimowy

MBL
opublikowano: 31-10-2012, 00:00

Od listopada GPW przestanie publikować informacje o koncentracji pozycji na kontraktach terminowych (indeksowych i akcyjnych)

Operator obrotu upubliczniał takie zestawienia od marca 2009 r. dla serii kontraktów, gdzie liczba otwartych pozycji przekraczała 30 tys. sztuk — nigdy nie podawano kierunku zajętej pozycji (długa lub krótka).

Władze giełdy zdecydowały się odtajniać statystyki pod naciskiem inwestorów.

Pojawiały się głosy, że duży inwestor zagraniczny, którego zaczęto nazywać „grubasem”, trzęsie kontraktami i w konsekwencji całym rynkiem akcji. Przyjęło się nawet określenie tzw. cudofixingów, na których „grubas” miał manipulować kursami spółek z WIG20.

Danych o koncentracji na kontraktach na WIG20 nie będzie, będą natomiast o futures na akcje, bo tego wymaga unijne rozporządzenie. Zgodnie z nim, osiągnięcie znacznej krótkiej pozycji na akcjach będzie podawane do publicznej wiadomości.

Informacje będą znajdowały się na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego. Próg powodujący obowiązek zgłoszenia to 0,2 proc. kapitału spółki oraz każde 0,1 proc. powyżej tej wartości lub spadek poniżej tego progu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / „Grubas” z GPW znów anonimowy