Grube ryby błysną, ale tym razem nie wszystkie

Maciej Zbiejcik
30-10-2006, 00:00

Znamy już pierwsze wyniki spółek z III kwartału. Jeśli nie liczyć Telekomunikacji i Kęt, to pierwsze zdecydowały się odkryć karty głównie firmy małe i średnie. Ich zyski napawają optymizmem. Jednak prognozy analityków dla wielu tuzów giełdowych, które dopiero w listopadzie zaprezentują osiągnięcia III kwartału, nie rzucają na kolana.

Po publikacji raportów pierwszych 13 spółek (nie uwzględniając ban- ków) są powody do zadowolenia. Wszystkie, z wyjątkiem TP, zadbały o wzrost sprzedaży. Jeśli pominiemy wyniki telekomu, to zsumowane przychody firm, które już zaprezentowały swoje sprawozdania, były o 33 proc. wyższe niż rok temu. Dla zdecydo- wanej większości (oprócz TP i Pratermu) wyższe przychody wiązały się ze wzrostem zysku operacyjnego. Jeśli znowu pominiemy wynik TP, to dynamika wyniku operacyjnego okaże się ponad 51-procentowa. Zysk netto tych firm był wyższy o blisko 35 proc.

Szczególne uznanie mogą budzić wyniki Euromarku. Ten niedawny debiutant giełdowy popisał się blisko 90- -procentowym przyrostem przychodów i 143-procentowym zyskiem operacyjnym. Na podkreślenie zasługują także osiągnięcia Lenteksu i Rafametu. Obie spółki błysnęły trzycyfrową dynamiką zysku operacyjnego.

Prawdziwe emocje jednak jeszcze przed nami. Wysypu raportów kwartalnych należy spodziewać się od 3 listopada. Tradycyjnie języczkiem u wagi powinny być wyniki firm surowcowych. Analitycy przestrzegają przed spadkiem marż spółek paliwowych. Specjaliści z DM PKO BP i DM Millennium spodziewają się spadku zysku operacyjnego Lotosu o 38-39 proc. i Orlenu o 6-25 proc. Za niższe zyski odpowiada w dużej mierze spadek marż rafineryjnych.

Ceny miedzi wyższe niż przed rokiem mogły nie wystarczyć KGHM do wyraźnego wzrostu zysków. Specjaliści z DM PKO BP szacują dynamikę wyniku operacyjnego na 14 proc. Ale zysk operacyjny może okazać się niższy niż w drugim kwartale (ponad 1,2 mld zł). Wpływ na to może mieć m.in. zwiększenie kontraktów zabezpieczających przed zmianą ceny produktu finalnego.

Po raz kolejny wynikami może rozczarować Agora. Analitycy DM Millennium prognozują blisko 10-procentowy spadek przychodów oraz o 75 proc. niższy zysk operacyjny. Specjaliści z DM PKO BP idą jeszcze dalej: uważają, że medialna spółka może pokazać straty. Tradycyjnie sezon wakacyjny nie jest najlepszym dla niej okresem. Jednak w tym roku na gorsze wyniki mogło wpływać wiele dodatkowych czynników osłabiających. Wymieńmy chociażby koszty programu motywacyjnego (10 mln zł) oraz restrukturyzacji zatrudnienia (5 mln zł). Nie bez znaczenia jest też spadek sprzedaży „Gazety Wyborczej” w lip- cu i sierpniu o 5 proc. w ujęciu rok do roku. Lepiej niż Agora powinni zaprezentować się inni przedstawi-ciele sektora medialnego. Analitycy liczą, że TVN może zwiększyć przychody o 22 proc., a zysk netto o 11,2 proc. Również Broker FM ma szansę na poprawę odpowiednio o 7 proc. i 28,3 proc.

Tradycyjnie druga połowa roku jest dobra dla branży informatycznej. Jednak obecna sytuacja polityczna sprawia, że administracja publiczna, która należy do podstawowych klientów sektora IT, znowu zawodzi. Właśnie z tego powodu Prokom ostrzegł, że nie zdoła wykonać tegorocznych prognoz. Analitycy DM Millennium liczą się z możliwością osiągnięcia przez spółkę w III kwartale niższego o 27 proc. niż przed rokiem zysku operacyjnego. Prognoza DM PKO BP mówi nawet o 43-procentowym spadku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Grube ryby błysną, ale tym razem nie wszystkie