Grudniowe perełki u Starmacha

Ewa Bednarz
opublikowano: 09-12-2011, 00:00

W katalogu dzisiejszej aukcji znalazły się prace Henryka Stażewskiego, Jerzego Nowosielskiego, Jana Tarasina i Tadeusza Kantora

Dziś w Krakowie można powalczyć o 75 prac największych polskich artystów XX i XXI wieku. Pokusa tym większa, że cena wywoławcza wszystkich wynosi zaledwie 100 zł. Takiej okazji w Galerii Starmach już nie będzie, ponieważ marszand żegna się z funkcją aukcjonera.

Pod młotek pójdą rysunki, grafiki, fotografie i obrazy olejne autorstwa klasyków polskiej sztuki współczesnej i najzdolniejszych przedstawicieli sztuki młodej. W katalogu znaleźli się m.in. tacy artyści, jak: Henryk Stażewski, Jerzy Nowosielski, Jan Tarasin i Tadeusz Kantor.

Najliczniejszą grupę stanowią prace na papierze. Będą m.in. rysunki z cyklu „Do i od redakcji” z 1968 r., Daniela Mroza, jednego z najsłynniejszych ilustratorów tygodnika „Przekrój”, dzieł Mrożka, Kafki, Verne’a i Lema. Rysunki artysty rzadko trafiają na rynek aukcyjny. Dotychczas było ich zaledwie sześć i znacznie mniej ciekawych. Teraz okazja do kupna będzie podwójna, ponieważ kolejny — „Posłaniec z Piątej Planety” z 1964 roku będzie licytowany 10 grudnia w Domu Aukcyjnym Nautilus. Cena wywoławcza jest jednak wyższa — wynosi 2 tys. zł.

Z pewnością uwagę przyciągnie rysunek „Bez tytułu” z 1959 roku Zdzisława Beksińskiego. Rysunków artysty jest znacznie mniej na rynku niż grafik komputerowych, a jeżeli są, to z wysokimi cenami wywoławczymi. We wrześniu dwa rysunki artysty zostały sprzedane w Desie Unicum po 18 tys. zł. Będą również prace na papierze Jerzego Nowosielskiego, Stanisława

Fijałkowskiego, Tadeusza Kantora, Zdzisława Libery, Jana Tarasina oraz Henryka Stażewskiego.

Dla kolekcjonerów fotografii rarytasem będzie unikatowa odbitka (1/1) zdjęcia „Fields in Transition” z 1993 roku Mikołaja Smoczyńskiego. Na ostatniej aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej tryptyk Smoczyńskiego „Horyzont” z 1994 roku, również w nakładzie jednego egzemplarza, został kupiony za 4,7 tys. zł. Będą też fotografie vintage Jana Tarasina, które na rynek aukcyjny nie trafiały.

Usatysfakcjonowani powinni być kolekcjonerzy preferujący prace olejne.

Licytować można będzie m.in. „Las” Jerzego Nowosielskiego. Obraz z 1987 roku jest wprawdzie mało charakterystyczny dla twórczości artysty, utożsamianego przede wszystkim z pływaczkami, aktami i ewentualnie z cerkwiami, ale nawet nieduże jego pejzaże osiągają na aukcjach ceny kilkudziesięciu tysięcy złotych. W katalogu znalazły się również

Aukcja dla Pawła

Na Charytatywną Aukcję dla Pawła wszystkie prace zostały podarowane przez kolekcjonerów, marszandów i galerie, a nie jak to dotąd bywało przez oleje, samych m.in. artystów. Teresy Wśród Rudowicz, darczyńców Mariusza są Kruka m.in.: i Grażyna Jana Dobkowskiego.Kulczyk, Rafał Jabłonka, Bogdan Jakubowski, Fundacja Signum, Fundacja Nowosielskich, Galeria Starmach, Boss, Appendix i Piekary. Aukcja odbędzie się 9 grudnia w krakowskim Bunkrze Sztuki przy placu Szczepańskim 3A. Licytować można również z Artinfo.pl. Portal nie pobiera opłat za pośrednictwo i nie wymaga wpłaty wadium.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu