Grunt to właściwe za planowanie

DCZ
opublikowano: 30-11-2007, 00:00

Szkolenia trzeba dobierać indywidualnie. Pracownik musi zdobywać wiedzę bezpośrednio związaną z jego pracą i rozwojem jego predyspozycji.

Szkolenia trzeba dobierać indywidualnie. Pracownik musi zdobywać wiedzę bezpośrednio związaną z jego pracą i rozwojem jego predyspozycji.

— Planowanie szkoleń to konieczność. Jest to część obowiązków kierowników działów i komórki Human Resources. Ludzie na ogół bardzo chcą się rozwijać, ale ich chęci trzeba umiejętnie połączyć z potrzebami firmy, która ciągle się zmienia: wprowadza nowe produkty, operacje, usługi, modele biznesowe. Do tego trzeba ludzi przygotować — stwierdza Iwona Czerwińska-Engel, menedżer HR w 3M Poland.

W tej firmie plan szkoleń jest podporządkowany celom, a tematyka szkoleń, w jakie inwestuje, ma budować jej przewagę rynkową. Plany szkoleń w 3M obejmują wszystkich pracowników — od produkcji po najwyższy szczebel zarządzania.

Zajęcia dla tych pierwszych są związane z wiedzą potrzebną w codziennej pracy. Dotyczą głównie wprowadzania nowych technologii czy produktów oraz wykorzystania w produkcji nowych maszyn i urządzeń, prowadzą je głównie trenerzy wewnętrzni. Szkolenia merytoryczne o zmianach przepisów cyklicznie przechodzą np. działy księgowości i finansów.

— W szkoleniach miękkich stawiamy — jak wiele innych firm — na przywództwo i umiejętności zarządcze menedżerów. Mamy nadzieję, że ich wiedza będzie się rozprzestrzeniać po firmie — informuje Iwona Czerwińska-Engel.

Szkolenia są powiązane z roczną oceną pracowników, przeprowadzaną przez bezpośredniego przełożonego i zespół oceniający. Po analizie wyników pracy danej osoby są formułowane najważniejsze wnioski dotyczące jej umiejętności i potrzeb rozwojowych.

— W ten sposób poznajemy możliwości pracownika. Zastanawiamy się, jak możemy mu pomóc, żeby osiągał lepsze wyniki. Wybór jest duży: mentoring lub coaching, praca przy projektach, dodatkowa odpowiedzialność, czasem szkolenie zewnętrzne. Ważne jest przy tym wytyczenie celu rozwojowego, jaki pracownik ma osiągnąć — mówi Iwona Czerwińska-Engel.

Do tego potrzeba ścisłej współpracy z kierownikami i dobrego przepływu informacji.

— Do opracowania planu szkoleń musimy mieć wiedzę o pracownikach, którą przekazują nam bezpośredni przełożeni. Rola HR przy szkoleniach jest służebna. W dużej mierze to ich odpowiedni dobór i organizacja — twierdzi Iwona Czerwińska-Engel.

W korporacji działa Akademia, w której głównie menedżerowie wzmacniają swoje umiejętności zarządzania ludźmi i biznesem. W przyszłym roku ruszy program dla młodych pracowników z dużym potencjałem — będzie ich przygotowywał do pełnienia kierowniczych funkcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu