Grupa Azoty bliżej nauki

Materiał partnera
opublikowano: 17-11-2017, 00:00
aktualizacja: 24-11-2017, 12:28

Azoty przy współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych Unii Europejskiej będą się starały o fundusze z Programu Ramowego Horyzont 2020.

Grupa Azoty podpisała z Krajowym Punktem Kontaktowym Programu Horyzont 2020 porozumienie o ścisłej współpracy. Ma ono przynieść zwiększenie udziału Azotów oraz współpracujących firm i jednostek naukowo-badawczych w Programie Ramowym Unii Europejskiej Horyzont 2020 oraz wsparcie przy składaniu wniosków o granty i poszukiwaniu partnerów konsorcyjnych, a także realizacji projektów.

— Podpisanie porozumienia to bardzo ważne wydarzenie, które otwiera przed spółkami z Grupy Azoty nowe możliwości, szczególnie w dziedzinie badań, rozwoju i innowacji. Wpisuje się w program innowacyjności i zaktualizowaną strategię rozwoju, w której mówimy, że bezpieczną, użyteczną chemią opartą na innowacjach budujemy wartość Grupy Azoty i polskiej gospodarki. Nasza strategia koncentruje się nie tylko na wydłużaniu łańcucha wartości w produkcji specjalistycznej, ale też adaptowaniu nowych technologii przy jednoczesnym doskonaleniu procesów — mówi dr Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty. Innowacyjność to we współczesnej chemii zagadnienie kluczowe. Od niej zależy w dużej mierze rozwój polskiego przemysłu chemicznego.

— Poprzez zaangażowanie Azotów chcemy zwiększyć udział polskiego przemysłu w największym Programie Ramowym Unii Europejskiej. Wśród spółek Grupy już pojawiły się pierwsze propozycje potencjalnych wniosków do konkursów Horyzont 2020 w latach 2018-20. W ramach porozumienia przewidujemy również udział przedstawicieli Grupy Azoty, współpracujących z nami firm i jednostek naukowo-badawczych w dniach informacyjnych, szkoleniach, warsztatach, spotkaniach brokerskich i wizytach studyjnych organizowanych przez KPK do Programu Horyzont 2020 — dodaje Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Grupy Azoty.

Program Ramowy Horyzont 2020 to największy program Unii Europejskiej w dziedzinie badań naukowych i innowacji, realizowany w latach 2014-20. Jego budżet wynosi prawie 80 mld EUR. Program ma wzmocnić rolę nauki i innowacji oraz ich wykorzystanie i zastosowanie m.in. w przemyśle. Jego celem jest powstanie w Europie światowej klasy technologii, które będą stymulować wzrost gospodarczy członków UE oraz krajów stowarzyszonych z programem.

— Wykorzystajmy dobrą koniunkturę na inwestycje w badania i rozwój oraz możliwości, jakie dają konkursy Programu Ramowego Horyzont 2020. To budżet około 30 mld EUR w ostatnich 3 latach. Temu mają służyć zaplanowane wspólne działania KPK i Grupy Azoty — podkreśla dr Zygmunt Krasiński, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE. Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej działa przy Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN (IPPT PAN).

— Od prawie 20 lat wraz z Siecią KPK wspiera polskie uczestnictwo w Programach Ramowych Unii Europejskiej, by wzmocnić pozycję polskiej nauki i firm na arenie międzynarodowej. Instytut utrzymał najwyższą kategorię naukową A+ na najbliższe cztery lata, prowadzi zaawansowane interdyscyplinarne badania naukowe i jest także otwarty na współpracę naukowo-badawczą z Grupą Azoty na rzecz aktywnego udziału w Horyzoncie 2020 — akcentuje prof. Tadeusz Burczyński, dyrektor IPPT PAN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kongres 590 2017 / Grupa Azoty bliżej nauki