Grupa Azoty chce 'obronić' wyniki z 2013 r., możliwe wspólne zakupy gazu z PGNiG

ISBnews
opublikowano: 14-03-2014, 10:05

Mimo trudnych warunków rynkowych, w 2014 r. Grupa Azoty chce "obronić" wyniki zanotowane w roku ubiegłym, poinformował agencję ISBnews wiceprezes Andrzej Skolmowski. Według niego, spółka skupi się w 2014 r. na porządkowaniu struktury i poszukiwaniu oszczędności, a jednym ze sposobów może być wspólna organizacja zakupu gazu z PGNiG.

"Wyniki Grupy Azoty za 2013 r. będą zgodne z naszymi szacunkami z końca lutego, gdy mówiliśmy o przychodach na poziomie 9,82 mld zł, wyniku operacyjnym w wysokości 702 mln zł i wyniku netto na poziomie 713 mln. Różnice, jeśli będą, to znikome, milion w tę, milion w tamtą stronę" - powiedział Skolmowski w rozmowie z ISBnews.

Wiceprezes dodał, że rok 2014 zapowiada się nieco trudniej, głównie z powodu spadku cen nawozów, także wieloskładnikowych, alkoholi OXO. Poprawi się natomiast sytuacja segmentu tworzyw oraz upstreamu.

"Dzięki temu powinniśmy się obronić, bowiem o poprawie wyników raczej nie może być mowy. To nie tylko są nasze prognozy, ale też i innych ośrodków badawczych, które zakładają, że rok 2014 będzie cenowo gorszy niż ubiegły" - ocenił Skolmowski.

Wiceprezes zaznaczył, że pomimo nieco gorszych perspektyw Grupa chce utrzymać zapowiedziany na ten rok capex w wysokości 700-800 mln zł. Dotyczy to jednak wydatków na cele odtworzeniowe i na realizowane już inwestycje.

"Przed nami jeszcze zarówno decyzja, jak i grupowa dyskusja na temat projektu inwestycyjnego wieloletniego. Natomiast w przypadku projektu petrochemicznego z Grupą Lotos jesteśmy po pre-feasibility, teraz robimy feasibility study, jesteśmy więc daleko przed finalnymi decyzjami co do rozpoczęcia inwestycji" - wyjaśnił.

Przypomniał, że Grupa Azoty podpisała także list intencyjny z KGHM Polska Miedź w zakresie poszukiwania surowców, a jednym z takich projektów jest poszukiwanie soli potasowej w Zatoce Puckiej. To jednak nie koniec.

"Takich projektów może być sporo, na przykład z PGNiG. Naszym podstawowym zadaniem jest wynegocjowanie dobrej umowy, ale też możliwe jest wspólne zorganizowanie zakupów gazu. Jednak na razie jesteśmy wstrzemięźliwi w informowaniu o tym, ale podkreślę, że dobrze jest, jak duże organizmy gospodarcze rozmawiają ze sobą i wymieniają się pomysłami a też i poszukują sposobów na przyszłość" - podsumował Skolmowski w rozmowie z ISBnews.

Dodał, że nie należy oczekiwać w tym roku akwizycji.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane