Grupa Azoty miała w I kw. 225,7 mln zł zysku netto

PAP
opublikowano: 11-05-2017, 08:39
aktualizacja: 11-05-2017, 08:41

Grupa Azoty miała w I kw. 2017 roku 225,7 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 272,4 mln zł rok wcześniej. Wynik był minimalnie, o niecałe 4 proc., wyższy od konsensusu rynkowego na poziomie 217,6 mln zł.

Zysk operacyjny grupy spadł do 313,7 mln zł z 389,2 mln zł przed rokiem. Konsensus zakładał, że wyniesie 290,7 mln zł.

Wynik EBITDA wyniósł 447,7 mln zł wobec 516,7 mln zł rok wcześniej i 422,2 mln zł konsensusu.

Przychody grupy wzrosły z kolei do 2,69 mld zł z 2,48 mld zł w I kw. 2016 r. Analitycy oczekiwali sprzedaży na poziomie 2,53 mld zł.

EBITDA segmentu nawozy-agro w I kw. 2017 roku spadła do 260,9 mln zł z 403,4 mln zł przed rokiem.

EBITDA segmentu chemia wzrosła do 98,8 mln zł z 86,6 mln zł rok wcześniej.

Segment tworzywa poprawił wynik EBITDA, do 66 mln zł z minus 12,8 mln zł w I kw. 2016 r.

Natomiast energetyka zanotowała nieznaczny spadek EBITDA, do 21,3 mln zł z 25,7 mln zł przed rokiem.

Jak podano w komentarzu do wyników, w I kwartale 2017 r. presja wysokiej podaży na świecie i w kraju utrzymywała ceny zbóż na niskim poziomie. Sytuacja finansowa rolników w kraju w relacji do poprzedniego kwartału jednak nieco się poprawiła.

Spółka podała, że rosnące ceny surowców (zwłaszcza energetycznych) oraz wyższe koszty produkcji nawozów, głównie azotowych, będą stymulować wzrost cen środków do produkcji rolnej.

NAWOZY AZOTOWE

W pierwszych trzech miesiącach roku popyt na nawozy mineralne w kraju był zbliżony do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wpływ na to miały utrzymujące się niskie notowania cen płodów rolnych i wyczekiwanie sektora rolnego na spadki cen nawozów.

Wzrost popytu, podobnie jak w przypadku I kwartału 2016 roku, zaobserwowano w marcu, wraz z nadejściem terminu pierwszej aplikacji.

W porównaniu z I kwartałem 2016 roku zanotowano wzrost średnich cen mocznika o 23 proc., amoniaku o 8 proc., a siarczanu amonu o 3 proc.

NAWOZY WIELOSKŁADNIKOWE

W tym okresie na rynku krajowym odnotowano mniejsze niż oczekiwano obroty w sprzedaży detalicznej nawozów NPK ze względu na to, że rolnicy w wyniku wcześniejszej wypłaty dopłat bezpośrednich i obniżek cen przez producentów znacznie zwiększyli swoje zapasy w listopadzie i grudniu 2016 roku.

W efekcie w I kwartale 2017 r. zanotowano spadek cen nawozów NPK o około 20 proc. rdr.

"Na rynku polskim w stałej ofercie były importowane nawozy NPK z Norwegii, Finlandii, Rosji i Białorusi. Wśród rolników wzrosło zainteresowanie nawozami NPK z blendingu (mieszaniny), z uwagi na ich zwyczajowo niższą cenę o 10-15 proc. od nawozów NPK compound" - napisano w komentarzu.

TWORZYWA

Grupa Azoty wskazuje na wzrost cen surowców petrochemicznych w I kw. 2017 r. rdr - fenolu o ok. 30 proc. i benzenu o ok. 62 proc.

"Zmiana notowań dla całego łańcucha poliamidowego spowodowała wzrost poziomów cen w I kw. 2017 r. w stronę znacznie wyższych wartości w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego (dotyczy europejskich rynków benzenu, fenolu, PA6 oraz kaprolaktamu)" - napisano w raporcie.

Spółka wskazuje, powołując się na analityków, że sytuacja na rynku kaprolaktamu może ulec zmianie, gdy rynek azjatycki przestanie importować materiał z Europy ze względu na zbyt wysokie oferowane poziomy cenowe.

W I kwartale cena kaprolaktamu krystalicznego wzrosła o ok. 68 proc., a średnia cena poliamidu 6 o ponad 37 proc., do 2.033 EUR/t.

Grupa Azoty informuje, że notowania poliamidu nadal rosną. Wyraźne oznaki ożywienia i wzrost konsumpcji w branży włókienniczej, a także silny popyt w sektorze motoryzacyjnym "dają podstawy do optymistycznych prognoz dotyczących najbliższego okresu".

CHEMIA

Jak podaje chemiczna firma, w I kwartale podaż alkoholi OXO na rynku europejskim była ograniczona, natomiast popyt rósł.

Wzrost cen kontraktowych w I kwartale powodowany był utrzymującym się, wysokim zapotrzebowaniem na propylen, brakami produktu w wyniku postojów i awarii na instalacjach produkcyjnych, a także wzrostem cen surowców używanych przy jego produkcji (nafta, energia elektryczna).

"W II kwartale 2017 r. producenci propylenu ogłosili postoje remontowe na instalacjach w Europie Zachodniej, co spowoduje dalsze ograniczenie podaży surowca oraz kolejny wzrost jego cen" - podano w raporcie.

W I kw. 2017 r. odnotowano zmniejszoną globalną podaż siarki o ok. 700 tys. ton.

"Powodem były awarie instalacji m.in. w Rosji oraz planowe remonty instalacji odsiarczania w Arabii Saudyjskiej czy Kuwejcie. Utrzymywały się niewielkie symboliczne spadki cen siarki. Wzrosły natomiast zapasy w chińskich portach, do poziomu 1,42 mln ton" - informuje Grupa Azoty.

Popyt na melaminę na rynku europejskim utrzymywał się na stabilnym, wysokim poziomie, wyższym niż w latach 2015 i 2014.

W najbliższym czasie przewidywane są postoje remontowe, ograniczające dostępność melaminy na rynku.

Na większości rynków światowych odnotowano wzrost ceny bieli tytanowej. Wynikał on głównie z ograniczeń produkcyjnych, rosnącego sezonowo popytu oraz niskich zapasów magazynowych u producentów.

ENERGETYKA

Ceny gazu na rynku europejskim w pierwszym kwartale 2017 roku utrzymywały się na wysokim poziomie. Były o ok. 45 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

"Ze względu na bardzo wysokie ceny węgla, gaz wypierał go z miksu energetycznego. Dobowe zużycie gazu było o ponad 20 proc. wyższe od średniej z lat poprzednich" - informuje spółka.

Jak podaje Grupa Azoty, według najnowszych prognoz ceny gazu począwszy od kwietnia będą powoli i nieprzerwanie rosnąć do końca tego roku.

"Średnią cenę roczną w 2017 roku szacuje się na ok. 17,5 EUR/MWh (wyższa o 3,5 EUR/MWh od ubiegłorocznej). Zatłaczanie gazu do pustych obecnie magazynów może zniwelować oczekiwaną latem nadpodaż gazu i presję na jego notowania" - napisano w raporcie.

Średnie ceny energii elektrycznej na RDN TGE w I kwartale 2017 roku utrzymywały się na relatywnie niskim poziomie (nieco poniżej 155 PLN/MWh). W stosunku do I kw. 2016 r. wzrosły o 1 proc., a kwartał do kwartału obniżyły się o 3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu