Grupa Azoty ocenia, że jej akcje są mocno niedowartościowane

opublikowano: 29-08-2018, 11:34
aktualizacja: 29-08-2018, 11:59

Wiceprezes Grupy Azoty Paweł Łapiński ocenia, że na tle swoich zagranicznych konkurentów akcje Grupy Azoty są mocno niedowartościowane.

Wiceprezes Łapiński powołał się na wskaźnik EV/EBITDA, który w przypadku Grupy Azoty wynosi obecnie 3.

Przykładowo akcje BASF handlowane są przy wskaźniku EV/EBITDA 5,8, Yara 9,1, CF Industries 11,3, Mosaic Chemical 7,5, a Phosagro 5,8.

"Po tych wskaźnikach widać, że nasze akcje są mocno niedowartościowane, a twierdzimy, że fundamenty i perspektywy Grupy Azoty na tle naszych zagranicznych konkurentów są najbardziej zdrowe" - powiedział Łapiński podczas środowej konferencji prasowej.

Przez ostatni rok kurs akcji Grupy Azoty spadł o ponad 40 proc.

Łapiński przypomniał, że jednym z powodów słabego zachowania akcji Grupy Azoty na warszawskiej giełdzie jest ich niska płynność. Free float tej spółki wynosi 26 proc.

Paweł Łapiński
Zobacz więcej

Paweł Łapiński fot. Marek Wiśniewski

Jakub Szkopek, analityk DM mBanku, podkreśla natomiast, że EBITDA spółki w drugim kwartale była o 35 proc. niższa od konsensu prognoz analityków i o 40 proc. niższa od jego oczekiwań. W segmencie nawozów strata operacyjna wyniosła 59,5 mln zł, a niższe od jego oczekiwań były również wyniki segmentu tworzy i chemii.

Ponadto, jak podkreśla analityk, Azoty zanotowały o 13 proc. wyższe od oczekiwań koszty ogólnego zarządu (są o 15 proc. wyższe r/r). 

- Podsumowując, rezultaty za drugi kwartał są rozczarowujące. Azoty osiągnęły 49 proc. prognozowanego 1 mld zł EBITDA w pierwszym półroczu, ale biorąc pod uwagę słabe rezultaty od początku roku, uważamy że wyniki mogą spaść w drugim półroczu - dodaje Jakub Szkopek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu