Grupa Azoty w 2021 r. miała 634 mln zł zysku

  • PAP
opublikowano: 28-04-2022, 07:56

Grupa Azoty odnotowała w 2021 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 15,9 mld zł i 634 mln zł zysku – podała spółka w komunikacie.

„Grupa Azoty odnotowała w 2021 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 15,90 mld zł (zwiększenie o 5,38 mld zł r/r) oraz wynik EBITDA w wysokości 1,95 mld zł (o 624 mln zł więcej niż rok wcześniej), osiągając marżę EBITDA na poziomie 12,2 proc. (niższą o 0,4 p.p. r/r). Zysk netto osiągnięty w 2021 roku w wysokości 634 mln zł był o 279 mln zł wyższy w porównaniu z rokiem ubiegłym” – podała spółka w komunikacie.

grupa azoty
grupa azoty
Daniel Mróz / Forum

Jak dodano, największy wkład do skonsolidowanego wyniku EBITDA, wypracowanego w IV kwartale 2021 roku przez Grupę Azoty, wniósł Segment Chemia, który odnotował najlepsze wyniki w historii grupy kapitałowej.

„Segment Nawozy był odpowiedzialny za 55 proc. łącznych przychodów i 40 proc. wyniku EBITDA. Największą rentowność wypracował Segment Chemia, który na poziomie wyniku EBITDA niemal zrównał się z Segmentem Nawozy, w efekcie znakomitych wyników IV kwartału. Segment Tworzywa odnotował dodatnią, niemal 10 proc. marżę EBITDA” – stwierdzono w komunikacie.

Dodano w nim, że mimo obserwowanych zakłóceń w łańcuchu dostaw surowców i produktów, wyraźnie odczuwalne było ożywienie gospodarcze po pandemii COVID-19. W IV kwartale 2021 roku Grupa Azoty wypracowała, w porównaniu z analogicznym okresem roku wcześniejszego, wyższe przychody (o 2 749 mln zł, wzrost o 100,5 proc.) oraz wynik EBITDA (o 561 mln zł, wzrost o 175,3 proc.).Spółka podała także, że negatywny wpływ na poziom skonsolidowanego zysku operacyjnego i zysku netto Grupy Azoty miało utworzenie odpisu aktualizującego wartość majątku trwałego w Segmencie Tworzywa (zdarzenie o charakterze niepieniężnym) przez spółkę zależną, Grupę Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”. W wyniku odpisu, skonsolidowany zysk operacyjny Grupy Azoty uległ zmniejszeniu o kwotę 289 mln zł.

Grupa Azoty działa w sektorze nawozów mineralnych, tworzyw inżynieryjnych, a także produktów OXO i innych chemikaliów. W jej skład wchodzą m.in. Grupa Azoty S.A., Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A i Compo Expert Holding GmbH. Obecnie Grupa Azoty zajmuje 2. pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych; takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane