Grupa Azoty wstrzymuje projekt z Lotos Kolej

ISBnews
opublikowano: 14-03-2014, 11:08

Grupa Azoty ma własny pomysł na zagospodarowanie części logistycznej spółki i na razie wstrzymuje rozmowy z Lotos Kolej o stworzeniu wspólnego przedsiębiorstwa, poinformował agencję ISBnews wiceprezes Andrzej Skolmowski.

Zobacz więcej

Andrzej Skolmowski, fot. Marek Wiśniewski

"Na razie z naszej strony jest projekt wstrzymany. Mamy swój pomysł na organizację logistyki kolejowej, chcielibyśmy najpierw to zadanie wewnątrz organizacji wykonać i dopiero przystąpić do innych rozwiązań" - powiedział Skolmowski w rozmowie z ISBnews.

Podkreślił, że na razie nie powstały jeszcze żadne szczegółowe plany i nie podjęto wiążących decyzji. "Na razie analizujemy" - podsumował Skolmowski.

W maju ub.r. wiceprezes Grupy Lotos ds. ekonomiczno-finansowych Mariusz Machajewski poinformował agencję ISBnews, że Grupa pracuje nad utworzeniem spółki - z Lotos Kolej jako liderem - która będzie skutecznie rywalizować na rynku towarowych przewozów kolejowych z PKP Cargo. Według niego, do projektu mogą dołączyć spółki kolejowe m.in. Grupy Azoty, Ciechu czy KGHM Polska Miedź, a po zbudowaniu silnej pozycji rynkowej możliwa jest sprzedaż takiego podmiotu na GPW. Informacje o trwających analizach potwierdził wówczas także wiceprezes Grupy Azoty Andrzej Skolmowski.

Z kolei jesienią Olechnowicz zapowiadał, że kompleksowe analizy i wiedzę na temat dalszych losów Lotos Kolej Grupa chce mieć do końca 2013 r. Wtedy też miała decydować o przyszłości spółki, ale - według ówczesnych wypowiedzi prezesa - prawdopodobne byłoby wyłączenie tej spółki z grupy kapitałowej całkowicie lub częściowo w 2014 r.

Natomiast w lutym br. Olechnowicz powiedział, ze Lotos Kolej powinien być aktywnym uczestnikiem, a nawet liderem konsolidacji mniejszych spółek kolejowych na polskim rynku. Według niego, do Lotos Kolej mogłyby dołączyć spółki przewozowe należące m.in. do Grupy Azoty, Ciechu czy Bogdanki.

Lotos Kolej jest spółką w 100% zależną od Grupy Lotos. Jej podstawowym zadaniem jest kompleksowa kolejowa obsługa spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Grupy Lotos i podmiotów zewnętrznych. Udział spółki w polskim rynku wynosi ok. 8%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Grupa Azoty wstrzymuje projekt z Lotos Kolej