Grupa BOŚ: zysk w trzecim kwartale br. wyniósł 23,9 mln zł

PAP
opublikowano: 10-11-2021, 09:16

Zysk netto Grupy BOŚ w trzecim kwartale 2021 r. wyniósł 23,9 mln zł wobec 4,7 mln zł kwartał wcześniej i 10,8 mln zł w trzecim kwartale 2020 r. – poinformował bank w środowym komunikacie.

Jak wskazano w informacji prasowej BOŚ Banku opublikowanej w środę, narastająco po trzech kwartałach 2021 r. Grupa Banku Ochrony Środowiska wykazała zysk netto w wysokości 30,7 mln zł wobec 50,5 mln zł rok wcześniej.

BOŚ podał, że pozytywny wpływ na wypracowany wynik miał wzrost wyniku z tytułu opłat i prowizji. W omawianym okresie dochody z tego tytułu wyniosły 104,9 mln zł, co oznacza wzrost o ponad 9 proc. r/r, głównie dzięki lepszym wynikom z działalności maklerskiej.

„Dom Maklerski BOŚ utrzymał pozycję wicelidera pod względem salda otwartych rachunków zarejestrowanych w KDPW, a jego udział na rynku akcji GPW w transakcjach sesyjnych wyniósł ponad 4 proc. przy obrotach wyższych o 14 proc. DM BOŚ pozostał liderem na rynku kontraktów terminowych z udziałem na poziomie ponad 18 proc., zajął także trzecie miejsce pod względem pozycji rynkowej na NewConnect z udziałem na poziomie blisko 15 proc.” – stwierdzono w informacji prasowej BOŚ Banku.

W informacji prasowej wskazano również, że wynik odsetkowy Grupy BOŚ narastająco po trzech kwartałach br. wyniósł 266 mln zł i był niższy o 6,8 proc. r/r. Spadek ten jest konsekwencją obniżenia stóp procentowych przez RPP w pierwszej połowie 2020 r. (łącznie o 140 punktów bazowych) i utrzymywania ich na historycznie niskim poziomie do października br.

„Marże odsetkowe w każdym z trzech kwartałów bieżącego roku były przy tym wyższe niż odnotowane w drugim półroczu ubiegłego roku. Poprawa nastąpiła na skutek obniżenia oprocentowania depozytów oraz restrukturyzacji portfela kredytowego. W kolejnych kwartałach marża odsetkowa będzie dodatkowo wspierana wyższym poziomem stóp procentowych” – wyjaśniono w informacji prasowej.

W komunikacie wskazano, że III kwartał tego roku był dla banku najlepszym od dwóch lat pod względem wartości udzielonych kredytów i pożyczek. W okresie lipiec-wrzesień 2021 r. ich kwota sięgnęła prawie 1,2 mld zł. To o 37 proc. więcej niż w drugim kwartale br. i o 54 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. Narastająco, od stycznia do września 2021 r. BOŚ udzielił kredytów i pożyczek na kwotę blisko 3 mld zł, tj. o 27 proc. więcej r/r. Sprzedaż kredytów proekologicznych wyniosła niemal 1,2 mld zł i była wyższa o 14 proc. r/r.

Zdaniem prezesa Banku Ochrony Środowiska Wojciech Hanna wyniki za trzeci kwartał odzwierciedlają kierunki rozwoju Grupy BOŚ nakreślone w przyjętej w czerwcu br. strategii na lata 2021-23. Szef banku poinformował, że BOŚ kładzie główny nacisk na pogłębianie specjalizacji w doradzaniu, organizowaniu i finansowaniu projektów przyjaznych środowisku i związanych z zieloną transformacją polskich przedsiębiorstw i samorządów.

"W pierwszych trzech kwartałach tego roku udział kredytów proekologicznych w sprzedaży kredytów ogółem wyniósł około 40 proc. Chcemy, aby ten odsetek zdecydowanie rósł w kolejnych okresach. Jednym z naszych celów jest bowiem wzrost udziału zielonych aktywów w portfelu kredytowym do 50 proc. już w 2023 r. Można się zatem spodziewać, że zielone produkty finansowe będą odgrywać jeszcze większą rolę w rozwoju naszego biznesu” – powiedział Hann, cytowany w komunikacie banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane