Grupa ComputerLandu może zakończyć I półrocze 2007 roku stratą netto

01-03-2007, 15:06

Grupa ComputerLandu, która od początku października 2006 roku konsoliduje także wyniki Emaksu, może odnotować stratę netto w I półroczu tego roku, wynika z wypowiedzi prezesa ComputerLandu Michała Danielewskiego. Prezes powiedział w czwartek, że wyniki za ten okres będą obciążone kosztami restrukturyzacji i fuzji, a ważny dla grupy sektor publiczny większość zamówień realizuje pod koniec roku.

"Trudno będzie osiągnąć zysk netto w każdym kwartale 2007 roku. W pierwszym półroczu będą widoczne koszty fuzji, restrukturyzacja też na początku przyniesie koszty. Poza tym rośnie rola sektora publicznego w wynikach ComputerLandu. Zdecydowana większość wyników będzie zrealizowana w drugiej połowie roku" - powiedział Danielewski podczas konferencji prasowej.

Władze ComputerLandu liczą, że ten rok będzie dla sektora publicznego znacznie lepszy niż ubiegły, kiedy odbyło się niewiele przetargów na informatyzację w administracji publicznej.

Ponadto spółka realizuje nadal program restrukturyzacji kosztów CoLorado. W 2006 roku przyniósł on 12,5 mln zł oszczędności. W tym roku ma przynieść 30 mln zł oszczędności, a w pierwszym półroczu 2008 kolejne 15 mln zł.

W ramach programu CoLorado wprowadzono zmianę struktury firmy, zmniejszając liczbę jednostek organizacyjnych ze 168 do 67. W obszarze sprzedaży zredukowano liczbę aktywnych klientów z 700 do 200. Koncentracja pozwoliła na podniesienie wskaźnika pozyskiwanych zamówień w stosunku do składanych ofert z 8% do 17%. Ograniczono liczbę dostawców z 1000 do 200 oraz zakończono proces centralizacji zakupów w obszarach sprzętu i oprogramowania.

Celem strategicznym nowego ComputerLandu pozostaje osiągnięcie w 2008 roku rentowności operacyjnej grupy na poziomie 8%. Skonsolidowane przychody raczej znacznie się nie zmienią i pozostaną zbliżone do 1,2 mld zł, jakie Emax i ComputerLand odnotowały łącznie w 2006 roku.

"Nasze obietnice 8-procentowej rentowności w 2008 roku są jak najbardziej aktualne" - powiedział w czwartek Danielewski.

Dodał, że rentowność operacyjna w tym roku będzie wyższa niż w ubiegłym, ale o ile się poprawi - zależy głównie od wyników grupy w sektorze energetycznym i publicznym.

ComputerLand konsoliduje wyniki Emaksu od 1 października 2006 roku. Według wyników pro-forma grupy uwzględniające cały rok wyników Emaksu przy założeniu, że transakcja nabycia miałaby miejsce 1 stycznia 2006 grupa, miała w zeszłym roku 10,3 mln zł zysku netto, 26,6 mln zł zysku operacyjnego oraz 1.202,7 mln zł przychodów. Oznacza to 2,2% rentowności operacyjnej oraz 0,8% rentowności netto. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Grupa ComputerLandu może zakończyć I półrocze 2007 roku stratą netto