Grupa Cormay wraca do poszukiwań partnera

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 16-05-2001, 00:00

Grupa Cormay wraca do poszukiwań partnera

Mimo styczniowych zapowiedzi wprowadzenia nowej strategii Cormay, warszawski dystrybutor farmaceutyków, wrócił do starego pomysłu — znalezienia inwestora, który dokapitalizuje spółkę. Cormayowi grozi bowiem utrata płynności finansowej.

Cormay, jeden z największych krajowych dystrybutorów farmaceutyków, ponownie szuka partnera, który go dofinansuje. Po ubiegłorocznych negocjacjach, które nie doprowadziły do inwestora, nowy zarząd warszawskiej spółki szukał innego sposobu na zrestrukturyzowanie firmy i odzyskanie udziałów w rynku. Jednak zaledwie po kilku miesiącach spółka wróciła do koncepcji współpracy z nowym, silnym akcjonariuszem. Maciej Żbik, doradca inwestycyjny Cormaya, a do niedawna jego prezes, który nie chciał rozmawiać z inwestorami, uważa dziś, że negocjacje powinny zakończyć się w ciągu trzech tygodni.

— Strategia została zmodyfikowana. Wybraliśmy firmę doradczą Moor Stivens. W czerwcu powinniśmy zamknąć rozmowy z inwestorem — mówi Tadeusz Tuora, założyciel, główny akcjonariusz i szef rady nadzorczej Carmaya.

Płynność zagrożona

Nie wiadomo na razie, jak duży pakiet akcji spółki i za ile chcą sprzedać jej właściciele. Zainteresowani branżą mówią, że w rozmowach padała kwota około 50 mln zł. Tadeusz Tuora twierdzi, że to nieprawda, bo firma jest warta dużo więcej.

Cormay Poland — spółka, która łączy grupę — wypracowała w 2000 roku ponad 2,6 mln zł zysku netto. Nie ma jeszcze jednak skonsolidowanych wyników wszystkich spółek Cormaya. W ocenie obserwatorów rynku farmaceutycznego, płynność finansowa firmy jest poważnie zagrożona. Ich zdaniem, jeśli znajdzie się chętny inwestor, będzie to raczej partner finansowy niż branżowy. Wśród trzech ubiegłorocznych kandydatów pojawiał się m.in. BRE Bank, który udzielił kilkudziesięciomilionowego kredytu na podreperowanie płynności finansowej Cormaya. Jednak w styczniu Maciej Żbik zapewnił, że BRE nie przejmie akcji firmy.

Giganci się nie kwapią

Nikt raczej się nie spodziewa, że na propozycję Cormaya odpowiedzą zagraniczni inwestorzy z branży. Żadna z firm wielkiej europejskiej dwójki: Gehe i Alliance UniChem nie weszła na polski rynek. Gehe złożyła ofertę na prywatyzację Cefarmu Warszawa. Mówi się jednak, że już wycofała propozycję. Jedynie niemiecki Phoenix kupił hurtownię poznańską Zioła Polskie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Grupa Cormay wraca do poszukiwań partnera