Grupa Eko wchodzi na GPW

WIS
opublikowano: 19-12-2007, 00:00

Eko Holding to kolejna duża firma handlowa, która za pieniądze z rynku kapitałowego włączy się w proces konsolidacji rynku.

Eko Holding to kolejna duża firma handlowa, która za pieniądze z rynku kapitałowego włączy się w proces konsolidacji rynku.

Na parkiecie ścigało się do tej pory dwóch gigantów handlu spożywczego — Emperia i Eurocash. Niedawno aspiracje włączenia się do wielkiej gry ujawniła sieć Bomi, która ogłosiła przejęcia Rabatu Pomorze i sieci Rast. Teraz do trzech muszkieterów dołączy d’Artagnan. Też mocny. To Eko Holding z Wrocławia, który narodził się po połączeniu sieci 190 supermarketów spożywczych Eko z firmą dystrybucyjną Tarkon-Gradi (specjalizującą się w artykułach drogeryjnych).

— Aby zrealizować strategię rozwoju, potrzebujemy sporych funduszy z zewnątrz. Zdecydowaliśmy się zdobyć je, wchodząc na giełdę — mówi Krzysztof Gradecki, prezes i główny udziałowiec Eko Holding.

Ofertę publiczną akcji spółka planuje już na koniec II kwartału 2008 r. Ile dokładnie chce zebrać z rynku, nie wiadomo. Zarząd nie kryje jednak, że plan inwestycji na najbliższe dwa lata opiewa na co najmniej 120 mln zł. Większość ma być sfinansowana właśnie przy pomocy giełdy.

Eko Holding jest dziś mocny głównie w południowo-zachodniej Polsce. Jego plany zakładają ekspansję na nowe tereny, a docelowo objęcie zasięgiem działania całego kraju. I to zarówno w przypadku sieci detalicznej, jak i dystrybucyjnej. W grę wchodzi tu rozwój organiczny, a także akwizycje. Krzysztof Gradecki chce być aktywnym uczestnikiem trwającej konsolidacji w handlu i zapowiada, że prowadzi rozmowy z wieloma potencjalnymi partnerami.

Grupa chwali się, że w tym roku jej łączne obroty sięgną 1,2 mld zł, a w przyszłym przekroczą 1,3 mld. Firma sporo zarabia. W tym roku — 14 mln zł, a w przyszłym — ponad 20 mln.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WIS

Polecane