Grupa Energa poszukuje innowacji w obszarze nowoczesnej energetyki

PAP
opublikowano: 13-06-2018, 18:55
aktualizacja: 13-06-2018, 18:55

Centrum Badawczo-Rozwojowe im. M. Faradaya powołane przez Grupę Energa jeszcze w tym roku może rozpocząć pilotaż lub komercjalizację projektów dot. inteligentnych liczników i pionowej siłowni wiatrowej – podano. Ogłoszono konkurs Open Innovation 2018.

Centrum Badawczo-Rozwojowe im. M. Faradaya (CBRF) w Gdańsku Grupa Energa powołała na terenie Politechniki Gdańskiej prawie rok temu. Spółka zapowiedziała, że rocznie na badania i rozwój będzie przeznaczać ok. 40 mln zł. Centrum ma być głównym narzędziem realizacji Strategii Innowacji przyjętej przez Energę na lata 2017-2020 z perspektywą 2025+.

Podczas konferencji prasowej w środę w Politechnice Gdańskiej Marcin Karlikowski, prezes CBRF poinformował, że spośród wielu projektów opracowywanych przez Centrum trzy są najbardziej zaawansowane. Centrum przeprowadziło już ocenę i analizę potencjału najlepszych rozwiązań na rynku w obszarach instalacji pionowej siłowni wiatrowej. „W przypadku tego projektu praktycznie jesteśmy w procesie decyzyjnym w zakresie komercjalizacji albo pilotażowego projektu” – dodał. Powiedział, że jeszcze w tym roku można spodziewać się też konkretnych efektów w zakresie opracowań najlepszych rozwiązań w obszarze inteligentnych liczników energii elektrycznej. Natomiast decyzji o ew. komercjalizacji technologii w zakresie utylizacji frakcji podsitowej odpadów miejskich przy użyciu specjalistycznego układu wysoko wydajnej kogeneracji można spodziewać się „w perspektywie dwóch lat”.

Projekty są realizowane we współpracy z jednostkami badawczo-rozwojowymi, m.in. z Politechniką Gdańską (PG), Instytutem Energetyki i Instytutem Maszyn Przepływowych. Karlikowski zaznaczył, że NCBR „de facto” pracuje od początku roku.

Prof. Janusz Nieznański, Dziekan Wydziału Elektrotechniki i Automatyki PG zaznaczył podczas konferencji, że „jest bardzo ważne, żeby polski przemysł sięgał po osiągniecia polskich naukowców i polskiej nauki, a z drugiej strony, żeby polska nauka była otwarta na potrzeby przemysłu”. Wyjaśnił, że „współpraca polega na świadczeniu różnego rodzaju usług badawczo-rozwojowych, projektowych, doradczych, eksperckich przez wydział na rzecz centrum, a poprzez centrum na rzecz całej Grupy Energa”. Wyraził nadzieję, że „już niedługo pomiędzy uczelnią a Energą zostanie podpisana umowa ws. stypendiów dla studentów drugiego stopnia i doktorantów”.

W środę CBRF ogłosiło drugą edycję konkursu Energa Open Innovation 2018. Wartość głównej nagrody wynosi 50 tys. zł. Prezes Centrum podał podczas konferencji, że przewidywana jest możliwość przyznania także dwóch nagród dodatkowych w wysokości 25 tys. zł każda. Karlikowski ocenił, że „najważniejszą nagrodą może być możliwość nawiązania współpracy przy realizacji projektów w ramach współpracy z CBRF”.

Przyznał, że „poprzez konkurs Centrum chce zbadać działalność innowacyjną w ośmiu obszarach, które są zawarte w polityce badawczo-rozwojowej i innowacyjnej spółki”. Chodzi m.in. o inteligentne sieci, OZE, klastry bilansujące; usługi systemowe dla operatorów sieciowych; optymalne zużycie energii przez użytkownika oraz poprawę niezawodności i ciągłości zasilania odbiorców.

Zwrócił uwagę, że ogłoszenie konkursu jest „w rzeczywistości zaproszeniem do współpracy w zakresie nowoczesnej energetyki”. Poinformował, że oferta kierowana jest do studentów, naukowców, przedsiębiorców, star-upów, jednostek naukowych i prywatnych osób. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 19 października 2018 r. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na początek grudnia br.

CBRF jest zlokalizowane w LINTE^2 – unikalnym w skali europejskiej, najnowocześniejszym laboratorium elektroenergetycznym w Polsce, należącym do PG.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Grupa Energa poszukuje innowacji w obszarze nowoczesnej energetyki