Grupa GPEC wyda około 100 mln zł na sieć ciepłowniczą

  • DI
opublikowano: 18-02-2018, 20:30

Planowany jest rozwój sieci w Osowej oraz w południowych dzielnicach Gdańska, w Sopocie oraz na Starówce w Tczewie i Starogardzie Gdańskim.

Około 100 mln zł planuje przeznaczyć w tym roku Grupa GPEC na rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczej na Pomorzu.

Grupa GPEC poinformowała, że w ubiegłym roku w rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczej na Pomorzu także zainwestowała 100 mln złotych.

Aleksandra Marcinkowska z Grupy GPEC powiedziała PAP, że jedną z kluczowych inwestycji planowanych na bieżący rok jest rozbudowa sieci ciepłowniczej od dzielnicy Matarnia, w kierunku Osowej w Gdańsku. Prace mają się rozpocząć w kwietniu. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2022 rok. Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego na terenie dzielnicy Osowa, zamieszkałej przez ok. 15 tys. osób, głównie w domach jednorodzinnych lub w szeregowej zabudowie.

Docelowo Grupa GPEC planuje przełączyć odbiorców, dotychczas zasilanych z lokalnej kotłowni gazowej w Osowej do nowej miejskiej sieci ciepłowniczej oraz dostarczyć ciepło do odbiorców z dzielnicy Klukowo. Ma powstać ok. 12,5 km sieci ciepłowniczej.

Zakłada się, że inwestycja przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii pierwotnej o 17 650,58 GJ/rok oraz zmniejszenia emisji CO2 o 2066,53 t/rok. Projekt o wartości 49,4 mln zł otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w wysokości ponad 19,6 mln zł.

Ponad 7 km sieci ciepłowniczej ma powstać lub zostać zmodernizowane w południowych rejonach Gdańska. Projekt o wartości 31,2 mln zł otrzymał unijne dofinansowanie w wysokości 11,4 mln zł.

Sieć ciepłownicza rozbudowywana będzie też w Dolnym Sopocie. Z miejskiej sieci w kurorcie korzysta ok. 15 tys. mieszkańców. W Nowym Porcie w Gdańsku sieć będzie modernizowana. Grupa GPEC prowadzi także prace na Starówce w Tczewie oraz rozbudowuje sieć ciepłowniczą w Starogardzie Gdańskim. Grupa poinformowała, że "co roku podłącza do sieci ciepłowniczej tylu odbiorców, ilu mieszka w średniej wielkości mieście".

Spółka podkreśla, że budowa nowoczesnej sieci ciepłowniczej i przyłączenie budynków do bardziej ekologicznego źródła przyczynia się do poprawy jakości powietrza w regionie. Ogrzewanie budynków za pomocą węgla, drewna i niskiej jakości opału powoduje wzrost poziomu benzopirenu oraz stężenia pyłów zawieszonych PM 2,5 oraz PM10. "Przy spalaniu rocznie 20 tys. ton węgla, powstaje 100 ton zanieczyszczeń, które trafiają do atmosfery, w tym 25 ton pyłów PM10 i ponad 7 ton pyłów PM2,5" – poinformował GPEC.

Do redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery przyczynia się też modernizacja kotłów i infrastruktury elektrycznej. W 2015 r. GPEC zlikwidował kotłownię węglową przy ul. Zawiślańskiej i przyłączył dzielnice Stogi i Przeróbka do sieci. Spółka podaje, że dzięki tej inwestycji o wartości 30 mln zł emisja CO2 do atmosfery zmniejszyła się o ponad 7 tys. ton. Zlikwidowana w ubiegłym roku kotłownia w Matarni emitowała 17,7 ton dwutlenku węgla rocznie, czyli tyle, ile generuje ponad 2,2 tys. domów jednorodzinnych.

W 2017 r. Grupa wybudowała też 11 km sieci w Gdańsku, przyłączając do niej trzy kolejne dzielnice: Matarnię, Kokoszki i Jasień. Dostęp do nowej sieci ciepłowniczej zyskało 30 tys. mieszkańców. W ub. roku spółka zaczęła dostarczać ciepło mieszkańcom Pelplina oraz rozpoczęła rozbudowę sieci ciepłowniczej na Starym Mieście w Tczewie, w Starogardzie Gdańskim oraz wybudowała sieć ciepłowniczą o długości ok. 4,4 km w Kowalach pod Gdańskiem.

Pieniądze na realizowane inwestycje pochodzą z budżetu GPEC, z funduszy pomocowych, z funduszy UE oraz WFOŚiGW z Gdańska. Grupa GPEC to lider branży ciepłowniczej na Pomorzu zajmujący się dystrybucją i wytwarzaniem ciepła. Firma znajduje się w pierwszej dziesiątce największych inwestorów na Pomorzu. Zarządza blisko 800 km sieci na Pomorzu i zapewnia ciepło ponad 400 tys. odbiorców na Pomorzu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu