Grupa Graal złowiła w sieć Superfisha

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 14-09-2007, 00:00

Po serii kilku mniejszych przejęć Graal złowił grubą rybę. Kupuje od norweskiej Orkli cały jej rybny biznes w Polsce.

Przychody grupy wzrosną o blisko 130 mln zł

Po serii kilku mniejszych przejęć Graal złowił grubą rybę. Kupuje od norweskiej Orkli cały jej rybny biznes w Polsce.

To, co od dwóch lat robi Graal w branży rybnej, można porównać tylko z tym, co Emperia (d. Eldorado) robi w branży handlowej. Graal postawił na konsolidację rozdrobnionego rynku rybnego i nie oglądając się na niemrawych rywali z giełdowego parkietu (Wilbo, Seko) przejmuje jedną spółkę za drugą. O ile jednak do tej pory kupował spółki małe i średnie, o tyle teraz wziął na cel jednego z czołowych producentów przetworów rybnych z silną marką i dwoma nowoczesnymi zakładami.

— Podpisaliśmy umowę kupna 100 proc. udziałów firmy Superfish od norweskiej Grupy Orkla. Transakcję sfinansujemy z kapitałów własnych, m.in. z niedawnej emisji naszych akcji, zgodnie z zapowiedziami złożonymi przez zarząd przy prezentacji wyników za II kwartał — mówi Robert Wijata, dyrektor finansowy grupy Graal.

Pół miliarda w drodze

W związku z przejęciem firmy Superfish, korekcie ulegnie strategia firmy. Szczegóły mają być przedstawione pod koniec listopada. Finalizacja umowy zależy od zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

— Dzięki przejęciu Superfisha, którego obroty sięgnęły w 2006 r. 130 mln zł, poszerzymy portfolio o ryby mrożone i panierowane. Wzmocnimy też pozycję lidera na rynku konserw i drugą na rynku marynat rybnych. Dużym wzmocnieniem będzie dla nas marka Superfish, która jest silna i znana wśród konsumentów — dodaje Robert Wijata.

Biorąc pod uwagę prognozy wyników grupy Graal na ten rok (360 mln zł sprzedaży), po przejęciu Superfisha jej przychody wzrosną do 500 mln zł, co postawi ją w czołówce firm spożywczych.

Orkla zachowa pierogi

Po sprzedaży Superfisha norweska Orkla będzie mieć w Polsce dwie spółki z sektora spożywczego: producenta pierogów Elbro i przetworów warzywnych — Kotlin.

Dlaczego Orkla sprzedała rybną spółkę? Uwe Birkkjĺ, dyrektor zarządzający Orkla Foods CEE tłumaczy że efekty jej restrukturyzacji okazały się niewystarczające z punktu widzenia strategii ekonomicznej grupy. Wierzy, że nowy właściciel, ze względu na swoją wielkość i efekty synergii przyczyni się do wzmocnienia pozycji Superfisha na polskim rynku .

— Na naszym rynku rybnym prym wiodą firmy z polskim kapitałem. Ich perspektywy są dobre, jeśli wziąć pod uwagę wciąż niski w porównaniu z Zachodem poziom spożycia ryb w Polsce — mówi Jerzy Safader, prezes Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu