Grupa Hyundaia zainwestuje 4 mld USD w joint venture z Aptiv

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 24-09-2019, 06:53

Hyundai Motor Group zainwestuje 1,6 mld USD we wspólne przedsięwzięcie z firmą Aptiv, którego celem będzie opracowanie technologii pojazdów autonomicznych, donosi Reuters. Będzie to największa zagraniczna inwestycja południowokoreańskiego producenta samochodów.

Światowi producenci samochodów i ich dostawcy zawiązują sojusze na rzecz rozwoju autonomicznych technologii samochodowych, częściowo ze względu na konieczność dzielenia ogromnych obciążeń finansowych i technicznych. Do tej pory Hyundai pozostawał w tyle za globalnymi rywalami, którzy zainwestowali znaczne środki w rozwój nowych technologii zelektryfikowanych i autonomicznych pojazdów.

Hyundai Motor, Kia Motors i Hyundai Mobis wspólnie wniosą 1,6 mld USD w gotówce i 400 mln USD w zasoby badawczo-rozwojowe i inne, wyceniając wspólne przedsięwzięcie na 4 mld USD.

Irlandzka firma Aptiv z siedzibą w Dublinie, która będzie właścicielem 50 proc. joint venture, wniesie swój wkład w technologię autonomicznej jazdy w postaci własności intelektualnej i około 700 pracowników skoncentrowanych na rozwoju skalowalnych rozwiązań w zakresie autonomicznej jazdy.

Nowo tworzona firma zacznie testować systemy całkowicie pozbawione kierowców w 2020 r. i udostępnić ma gotową do produkcji autonomiczną platformę jazdy dla dostawców robotaxi, operatorów flot i producentów samochodów w 2022 r.

W lutym, Hyundai Motor informował, że do 2023 r. zainwestuje 14,7 bln wonów (12,3 mld USD) w przyszłe technologie, takie jak autonomiczna jazda, łączność i wspólne użytkowanie samochodów.

Z kolei w marcu Hyundai Motor i Kia ogłosiły plan zainwestowania 300 mln USD w indyjską platformę Ola, po tym jak wspólnie zainwestowały 275 mln USD w singapurską firmę Grab Gail.

\

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu