Grupa JSW zamierza rozwijać m.in. energetykę i chemię

DI, PAP
opublikowano: 15-11-2010, 21:12

Strategia grupy kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zakłada - oprócz produkcji węgla koksowego - również rozwinięcie działalności w dziedzinie chemii i energetyki - zapowiedział w  poniedziałek prezes JSW, Jarosław Zagórowski.

W końcu tego tygodnia przygotowaną przez zarząd strategię grupy ma zatwierdzić rada nadzorcza JSW, a później resort gospodarki. Strategia zakłada m.in., że w połowie przyszłego roku spółka zadebiutuje na giełdzie, z zachowaniem kontroli Skarbu Państwa.

Jak mówił podczas katowickiej konferencji poświęconej przyszłości górnictwa prezes JSW, rozwój działalności w dziedzinie chemii i energetyki to jeden ze sposobów na większe uodpornienie spółki na kryzysy w podstawowej dziedzinie, jaką jest produkcja węgla.

"W części chemicznej chodzi m.in. o produkty węglopochodne, wytwarzane w należącej do naszej grupy koksowni Przyjaźń. Traktujemy to, podobnie jak rozwój części energetycznej w grupie, jako filary bezpieczeństwa dla części górniczej" - wyjaśnił prezes.

Zagórowski przypomniał, że JSW rozpoczęła już budowę energetyki w grupie, wytwarzając w kilku kopalniach prąd i ciepło z metanu. Firma zamierza nadal rozwijać energetykę opartą na tym gazie. Natomiast w koksowni Przyjaźń ma ruszyć elektrociepłownia oparta na gazie koksowniczym, o mocy co najmniej 65-70 megawatów. W przyszłości to samo planowane jest w koksowni Zabrze, która ma wzmocnić grupę JSW.

"Zakładamy, że za 2-3 lata grupa JSW będzie dysponować wielkością ok. 300 megawatów mocy energetycznej, wytwarzanej na bazie odpadów, ze źródeł rozproszonych" - zadeklarował Zagórowski.

Jego zdaniem, oprócz metanu i gazu koksowniczego, energetyka grupy JSW będzie mogła korzystać ze słabej jakości węgla, wydobywanego przez kopalnie spółki (chodzi o gatunki, które trudno z zyskiem sprzedać) oraz z innych odpadów, np. komunalnych.

Zagórowski zadeklarował, że JSW myśli również o zaangażowaniu się w duże projekty energetyczne, wspólnie z partnerami z tej dziedziny. Prezes przypomniał, że firma, choć wyspecjalizowana w węglu koksowym, jest w stanie wyprodukować ok. 4-5 mln ton węgla energetycznego. Powiązanie z partnerem energetycznym zapewniłoby stały zbyt tego surowca na potrzeby elektrowni.

Prezes JSW podkreślił, że firma rozpoczęła już przygotowania do przyszłorocznego debiutu giełdowego. W przyszłym roku spółka (a później cała grupa) zamierza wprowadzić międzynarodowe standardy rachunkowości; uruchamia też centrum usług wspólnych, prowadzące m.in. sprawy księgowe i płacowe dla całej firmy; tworzy się również nowy, elastyczny system wynagradzania pracowników - nowa siatka płac ma być oparta na części stałej oraz uzależnionej od efektywności.

W kolejnych latach JSW zamierza inwestować rocznie ok. 1-1,2 mld zł, przede wszystkim w udostępnienie nowych złóż węgla poprzez m.in. rozbudowę kopalni Zofiówka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane