Czytasz dzięki

Grupa JSW zamknęła trzy kwartały stratą netto rzędu niespełna 1,1 mld zł

PAP
opublikowano: 19-11-2020, 19:12

Ponad 1 mld 88,6 mln zł straty netto odnotowała w trzech kwartałach br. grupa kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W porównywalnym okresie przed rokiem Grupa miała ponad 704,4 mln zł zysku - wynika z danych JSW. Na inwestycje Grupa wydała do końca września ponad 1,3 mld zł.

Przychody Grupy JSW ze sprzedaży spadły z ponad 6 mld 861 mln zł w ciągu trzech kwartałów 2019 r. do 5 mld 183 mln zł po dziewięciu miesiącach tego roku, czyli o 24,5 proc. Spadek przychodów jest efektem kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, która spowodowała zmniejszenie popytu na węgiel i koks oraz wpłynęła na spadek cen tych surowców.

W samym trzecim kwartale br. strata netto Grupy JSW wyniosła 114,8 mln zł wobec 156,9 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody Grupy JSW wyniosły w trzecim kwartale 1,73 mld zł wobec 2,16 mld zł w porównywalnym okresie przed rokiem.

W trzecim kwartale 2020 r. Grupa JSW nadal doświadczała ograniczeń spowodowanych restrykcjami związanymi z pandemią COVID-19, jednak – w ocenie przedstawicieli spółki - w porównaniu do drugiego kwartału sytuacja uległa poprawie.

„Podjęte przez służby handlowe działania oraz zauważalne zwiększenie zapotrzebowania u kontrahentów wpłynęły na wzrost sprzedaży węgla do odbiorców zewnętrznych o blisko 29,8 proc., a koksu o 54,1 proc.” – podała w czwartek JSW.

Z powodu pandemii koronawirusa, wydobycie węgla w JSW - w porównaniu do prognoz wynikających z planów techniczno-ekonomicznych kopalń – w kwietniu było mniejsze o 325,3 tys. ton, w maju o 378,8 tys. ton, w czerwcu o 342,5 tys. ton, w lipcu przekroczyło plan o 0,9 tys. ton, w sierpniu było znów mniejsze o 41,6 tys. ton, a we wrześniu mniejsze o 70 tys. ton.

„W ocenie zarządu JSW, Grupa jest gotowa do bieżącej realizacji zawartych kontraktów handlowych, w tym również dostaw węgla do koksowni należących do Grupy, ponieważ aktualny poziom produkcji i zapasów węgla pozwalają na bieżącą realizację tych kontraktów. Podobnie poziom produkcji i zapasu koksu są wystarczające do wykonania kontraktów w segmencie koksowym” – zapewnia JSW.

„Dużym ryzykiem dla działalności Grupy może być powrót w kolejnych kwartałach restrykcji związanych z drugą falą COVID-19. Rosnąca liczba zachorowań może doprowadzić do kolejnych ograniczeń wpływających na zapotrzebowanie na produkty Grupy. Dużym czynnikiem ryzyka, który może zakłócić lub też uniemożliwić działalność handlową Grupy, może być ograniczenie transportu kolejowego lub morskiego” – czytamy w raporcie kwartalnym JSW.

Według dzisiejszych prognoz, w ocenie spółki nie wydaje się zagrożona kontynuacja prowadzonych inwestycji, jedynie – jak napisano w raporcie – „ze względu na ogólne ograniczenia w dostępie do usług i materiałów może ulec nieznacznemu opóźnieniu”.

Łączne koszty poniesione przez Grupę JSW na walkę z pandemią SARS-CoV-2 szacowane są obecnie 84,6 mln zł.

W trzech kwartałach br. kopalnie JSW wyprodukowały 10,6 mln ton węgla, tj. o 0,3 mln ton mniej niż w podobnym okresie przed rokiem. Z tego 8,2 mln ton stanowił węgiel koksowy, a 2,4 mln ton – energetyczny. W okresie od stycznia do września udział w produkcji węgla koksowego wyniósł 77,7 proc., a energetycznego 22,3 proc.

Wielkość produkcji koksu w Grupie w ciągu trzech kwartałów br. w porównaniu do sytuacji sprzed roku spadła o 0,1 mln ton (o 4 proc.), do poziomu 2,4 mln ton. Sprzedaż koksu wzrosła natomiast o 12,5 proc., do 2,7 mln ton.

Średnia cena węgla koksowego spadła w trzech kwartałach o 32,4 proc. (do 457,13 zł za tonę), a średnia cena koksu była mniejsza o 32,7 proc. (750,02 zł za tonę). W końcu września JSW miała 2,42 mln ton zapasów węgla i ok. 200 tys. ton koksu.

Przed kilkoma dniami JSW poinformowała, że otrzyma 1 mld zł wnioskowanej pożyczki płynnościowej w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju, przeznaczonej dla dużych firm. Spółka nadal czeka natomiast na decyzję ws. kolejnych wnioskowanych 750 mln zł pożyczki preferencyjnej. JSW ma otrzymać przyznany już 1 mld zł jeszcze w tym roku, a spłata pożyczki powinna nastąpić nie później niż 30 września 2024 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane