Grupa Kredyt Banku miała 86 mln zł zysku w III kw

29-10-2004, 16:48

Zysk Grupy Kredyt Banku w trzecim kwartale wyniósł 86,7 mln zł wobec straty na poziomie 76,5 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Narastająco w I-III kwartale zysk banku wyniósł 144,8 mln zł wobec straty wynoszącej 342,2 mln zł rok wcześniej.

„Wyniki te świadczą o skuteczności przeprowadzonej restrukturyzacji i ograniczenia kosztów” – powiedziała prezes banku Małgorzata Kroker-Jachiewicz na piątkowym spotkaniu z dziennikarzami.

Jej zdaniem możliwe jest wypracowanie zysku netto na poziomie 200 mln zł za cały rok 2004.

„Taki wynik nie jest niemożliwy do uzyskania” – powiedziała prezes.

Wynik za trzeci kwartał został w dużej części ukształtowany przez sprzedaż Kredyt Banku Ukraina i otwartego funduszu emerytalnego (co w sumie zwiększyło zysk o 56 mln zł).

„Spadła jednak suma bilansowa banku o prawie miliard złotych i to jest minus operacji sprzedaży Kredyt Banku Ukraina i oddziału w Wilnie” – stwierdziła Izabela Sewerynik, wiceprezes zarządu.

Wynik z tytułu odsetek za dziewięć miesięcy tego roku wyniósł 495 mln zł wobec 533 mln zł rok wcześniej, natomiast wynik z tytułu opłat i prowizji – 393 mln zł wobec 399 mln zł rok wcześniej.

„Poprawiają się nam wskaźniki efektywnościowe – ROE wzrosło do 18,8% z 11,9% na koniec drugiego kwartału, wskaźnik wypłacalności wyniósł 13,8% wobec 13,5% na koniec czerwca. Daje to nam podstawę do wzrostu aktywności bankowej” – powiedziała Kroker-Jachiewicz.

Prezes zwróciła też uwagę na spadające koszty – w ciągu trzech kwartałów wyniosły 793,6 mln zł, co oznacza spadek o prawie 10% r/r. W tym samym czasie zatrudnienie w banku zmniejszyło się o 18% do 5603 osób, a w całej grupie o 35,5% do 6414 osób.

Należności nieregularne stanowiły na koniec września 25,6% wobec 28,3% na koniec 2003 roku.

„Rośnie nam także współczynnik pokrycia rezerwami, który wyniósł na koniec trzeciego kwartału 60,2% wobec 52,7% na koniec 2003 roku” – stwierdziła prezes.

KIERUNEK: BANCASSURANCE I ASSET MANAGEMENT

Wiceprezes banku Fedele Di Magio stwierdził, że przed Kredyt Bankiem stoją teraz kolejne wymagania.

„Restrukturyzację zakończyliśmy i teraz możemy skupić się na klientach. Chcemy rozwijać się w obrębie grupy KBC, rozszerzając współpracę z Wartą, a także w obrębie asset management” – powiedział Di Magio.

Na początku października rada nadzorcza TUiR Warta SA zaakceptowała, na wniosek zarządu ubezpieczyciela, koncepcję połączenia spółek zarządzania aktywami i funduszami inwestycyjnymi należących do Warty oraz odpowiednich.

Strategicznym akcjonariuszem Warty i Kredyt Banku jest belgijska grupa KBC, której spółki posiadają odpowiednio 75,13% i 85,53% kapitału ubezpieczyciela i banku. (ISB)

qk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Grupa Kredyt Banku miała 86 mln zł zysku w III kw