Grupa Lotos chce wydać w 2008 r. ok. 500 mln USD na rozwój

opublikowano: 15-05-2007, 15:28

Grupa Lotos zamierza wydać w 2008 r. około 500 mln USD na realizację Programu Kompleksowego Rozwoju Technicznego (PKRT) - poinformował we wtorek wiceprezes Lotosu Mariusz Machajewski.

"Liczymy, że w trzecim kwartale uda nam się wybrać wykonawcę PKRT, potem będziemy realizować finansowanie tej inwestycji i w 2008 roku moglibyśmy wydać na ten cel 20-35 proc. z ogólnej kwoty około 2 mld USD" - powiedział Machajewski na konferencji prasowej.

Dodał, że 70 proc. tej kwoty, czyli około 1,5 mld USD, Lotos będzie starać się pozyskać od instytucji finansowych, ale rozważa inne możliwości np. obligacje.

Dzięki realizacji PKRT Grupa Lotos chce zwiększyć moce przerobowe o 4,5 mln ton ropy z obecnych 6 mln ton oraz pozyskać większą liczbę produktów o większej marży.

Rzecznik Grupy Marcin Zachowicz poinformował we wtorek, że udział Grupy Lotos w krajowym rynku paliw ogółem wzrósł w ub.r. do 26,5 proc. (w porównaniu z 2005 r. udział ten zwiększył się o 3,7 pkt. proc.). Zachowicz dodał, że na koniec 2006 r. Lotos kontrolował 28,9 proc. rynku benzyn, 25,7 proc. rynku oleju napędowego i 24,9 proc. lekkiego oleju opałowego.

Prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz powiedział zaś, że wzrost udziału w krajowym rynku paliw to efekt realizacji strategii korporacyjnej, która zmierza do dynamicznego rozwoju handlowego Grupy. "Do 2012 roku założyliśmy ambitny cel uzyskania 30 proc. krajowego rynku paliw" ľ podkreślił prezes.

Olechnowicz poinformował też, że Grupa Lotos rezygnuje z przejęcia majątku po upadłej Rafinerii Glimar w Gorlicach (woj. małopolskie). "Nie będziemy uczestniczyć w procesie zakupu aktywów Glimaru. Nie możemy się angażować w nieefektywne projekty" - powiedział Olechnowicz. "Szkoda tylko, że oddala się możliwość odzyskania ponad 90 mln zł włożonych w Glimar" - dodał.

Kilka dni temu syndyk Glimaru poinformował, że 180 mln zł netto wynosi nowa minimalna cena, za którą chce sprzedać najważniejszą część majątku firmy, czyli niedokończoną instalację hydrokompleksu.

Upadłość Rafinerii Glimar, obejmującą likwidację majątku, ogłosił w połowie stycznia 2005 r. Sąd Rejonowy w Nowym Sączu. W uzasadnieniu decyzji sąd stwierdził, że rafineria jest niewypłacalna i niewypłacalność ta ma charakter trwały. Wniosek o ogłoszenie upadłości spółki złożył zarząd Glimaru.

Na początku lutego 2005 r. akcje upadłej rafinerii w Gorlicach, a także pozostałych dwóch tzw. rafinerii południowych (Czechowice i Jasło) oraz Petrobaltiku, przejęła od Nafty Polskiej Grupa Lotos SA.

Zysk netto Grupy Lotos, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, spadł w I kwartale 2007 r. do 56,03 mln zł ze 102,9 mln zł przed rokiem. Zysk brutto ze sprzedaży spadł w porównaniu do analogicznego okresu 2006 r. z uwagi na równoczesne wystąpienie szeregu czynników rynkowych i operacyjnych, które negatywnie wpłynęły na wyniki finansowe grupy Kapitałowej.

"Główne przyczyny spadku zysku brutto ze sprzedaży w porównaniu do pierwszego kwartału 2006 roku to postój operacyjny instalacji hydrokrakingu rafinerii w Gdańsku w związku z wymianą katalizatora, który spowodował wzrost kosztów operacyjnych (koszty remontu) oraz ograniczył możliwość generowania marży rafineryjnej w pierwszej połowie marca 2007 roku" - napisano w komunikacie spółki.

Do przyczyn spadku zysku brutto zaliczono też pogorszenie warunków zakupu ropy Ural, wywołane niepewnością rynkową w związku ze wstrzymaniem w styczniu dostaw rurociągiem "Przyjaźń", zniesienie ulgi z tytułu stosowania komponentu z tworzyw sztucznych do produkcji benzyn i olejów napędowych (co spowodowało konieczność wygaszania tej działalności), brak przerobu ropy w Czechowicach oraz obowiązek gromadzenia coraz większej masy zapasów obowiązkowych, który przełożył się na wzrost kosztów logistyki i magazynowania.

Istotny wpływ na poziom przychodów Grupy Kapitałowej miał spadek notowań cen ropy i produktów naftowych na rynkach światowych. Grupa podała, że średnia cena sprzedaży produktów i towarów obniżyła się o 6,6 proc. z 1.683 zł za tonę do w I kwartale ub.r. do 1.571 zł za tonę w bieżącym roku.

Wolumen sprzedaży w I kwartale br. wyniósł 1.622 tys. ton i wzrósł w porównaniu do roku poprzedniego o 1,5 proc., czyli o 23,6 tys. ton.

Lotos podał, że zysk operacyjny grupy spadł do 52,9 mln zł ze 103,7 mln zł w analogicznym okresie 2006 r. Przychody grupy wyniosły w I kwartale 2007 r. 2,5 mld zł wobec 2,7 mld zł przed rokiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu