Grupa Lotos powoła spółkę Lotos Asfalt i zainwestuje 35 mln zł

19-12-2003, 19:48

PAP: Grupa Lotos SA powoła spółkę Lotos Asfalt, która zajmować się będzie działalnością związaną z produkcją i handlem asfaltem. Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki wyraziło w piątek zgodę na takie działania - poinformował prezes spółki Paweł Olechnowicz.

Wydzielenie ze struktury GL działalności związanej z asfaltami ma doprowadzić do wzmocnienia pozycji firmy na tym rynku.

Spółka zamierza też zainwestować 35 mln zł w budowę nowoczesnej instalacji do produkcji asfaltów drogowych.

Sprzedaż asfaltów w Grupie Lotos w 2003 roku ma być rekordowa i wynieść prawie 300 tys. ton. W ubiegłym roku było to 262 tys. ton. Asfalty z Gdańska trafiają m.in. na budowę autostrad A-2 i A-4.

Utworzenie Lotosu Asfalt to nie jedyne takie przedsięwzięcie związane z konsolidacją w Grupie Lotos. "W planach jest również wydzielenie spółki Lotos Parafiny, która powstanie na bazie aktywów głównie Rafinerii Jasło - tam będzie jej siedziba - oraz Rafinerii Czechowice i części rafinerii Glimar" - zapowiedział Olechnowicz.

W piątek NWZA oprócz zgody na powołanie Lotos Asfaltu pozwoliło na wyodrębnienie z Grupy Lotos spółki Lotos Straż na bazie dawnej Zakładowej Straży Pożarnej. Postanowiło też o włączeniu do powołanej wcześniej spółki Lotos Oil Zakładu Produkcji Olejów Smarowych.

Takie działania to element procesu restrukturyzacji Grupy Lotos, który polega na wydzielaniu poszczególnych dziedzin działalności do odrębnych podmiotów. Restrukturyzacja ta ma się zakończyć w przyszłym roku.

Według zapowiedzi władz Lotosu zysk netto za 2003 rok będzie na poziomie 200 mln zł. W ubiegłym roku było to o prawie połowę mniej. Plany na 2004 zakładają zysk (Grupa Lotos bez rafinerii południowych) w wysokości 130 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Grupa Lotos powoła spółkę Lotos Asfalt i zainwestuje 35 mln zł