Grupa Lotos: Struktura finansowania PKRT w połowie 2006 roku

Polska Agencja Prasowa SA
13-07-2005, 20:11

Grupa Lotos w połowie 2006 roku powinna przedstawić strukturę finansowania Programu Kompleksowego Rozwoju Technicznego (PKRT), który do 2009 r. ma kosztować 3,2 mld zł - poinformował w środę prezes spółki Paweł Olechnowicz.

Grupa Lotos w połowie 2006 roku powinna przedstawić strukturę finansowania Programu Kompleksowego Rozwoju Technicznego (PKRT), który do 2009 r. ma kosztować 3,2 mld zł - poinformował w środę prezes spółki Paweł Olechnowicz. 

"Połowa przyszłego roku to czas, kiedy będziemy mogli przedstawić gotowe warunki finansowania projektu PKRT, czyli kto i w jakim stopniu weźmie udział w jego finansowaniu" - powiedział Olechnowicz na konferencji prasowej.

PKRT, na który w latach 2005-2009 Grupa Lotos planuje przeznaczyć ponad 3,2 mld zł, przewiduje budowę w rafinerii koncernu w Gdańsku instalacji utylizacji ciężkich pozostałości po przerobie ropy naftowej (IGCC), instalacji odasfaltowania rozpuszczalnikowego oraz łagodnego hydrokrakingu.

W ramach PKRT, po modernizacji instalacji technologicznych, rafineria w Gdańsku zwiększyła w tym roku moce przerobowe z 4,5 do 6 mln ton ropy naftowej rocznie.

Olechnowicz poinformował, że w przyszłym tygodniu Grupa Lotos roześle do banków wstępne memoranda informacyjne dotyczące projektu PKRT. "Sądzimy, że w sierpniu otrzymamy pierwsze zwrotne oferty banków, które wskażą nam propozycje finansowania tych projektów" - powiedział. Wstępne memorandum informacyjne przeznaczone jest dla takich instytucji finansowych, jak Europejski Bank Inwestycyjny, EBOiR, NFOŚiGW oraz BOŚ. Instytucje wybrane z tego grona będą stanowić trzon finansowania, w oparciu o który zostanie sformułowana strategia wobec banków komercyjnych.

Harmonogram realizacji PKRT przewiduje, że w lutym 2006 roku w rafinerii wykonane zostaną wstępne projekty bazowe, na przełomie czerwca i lipca 2006 roku nastąpi podpisanie kontraktu z wykonawcą, a między kwietniem 2007 roku i pierwszą połową 2009 roku następować będzie stopniowy rozruch wybudowanych instalacji.

Grupa Lotos podpisała w środę umowę z Shell Global Solutions International, której przedmiotem jest świadczenie przez Shella usług inżynierskich i pełnienie roli doradcy technicznego w trakcie realizacji Programu Kompleksowego Rozwoju Technicznego Grupy Lotos. Olechnowicz poinformował, że Grupa Lotos prowadzi z Shellem rozmowy na temat wydobycia ropy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Grupa Lotos: Struktura finansowania PKRT w połowie 2006 roku