Grupa Lotos zwiększyła sprzedaż na Ukrainie o 20% w 2004 r.

Internet Securities
opublikowano: 22-02-2005, 12:13

Sprzedaż produktów Grupy Lotos SA na rynku ukraińskim wzrosła w 2004 roku o 20% porównaniu z 2003 rokiem za sprawą spółki zależnej Lotos Oil, która współpracuje z trzema regionalnymi dystrybutorami: w Kijowie, Dniepropietrowsku i we Lwowie, wynika z wstępnych danych Grupy Lotos za 2004 rok, opublikowanych we wtorek.

Sprzedaż produktów Grupy Lotos SA na rynku ukraińskim wzrosła w 2004 roku o 20% porównaniu z 2003 rokiem za sprawą spółki zależnej Lotos Oil, która współpracuje z trzema regionalnymi dystrybutorami: w Kijowie, Dniepropietrowsku i we Lwowie, wynika z wstępnych danych Grupy Lotos za 2004 rok, opublikowanych we wtorek.

Grupa Lotos, która planuje umocnienie pozycji na rynku sprzedaży hurtowej i detalicznej za wschodnią granicą, podała, że według oficjalnych danych Urzędu Celnego Ukrainy po pierwszym półroczu 2004 roku, jej spółka zależna Lotos Oil była 4 największym importerem na ukraińskim rynku środków smarnych.

„W tej chwili sprzedajemy tu przede wszystkim oleje samochodowe: mineralne i półsyntetyczne, ale jestem przekonany, że wkrótce pojawią się kolejne produkty. Wielkim wyzwaniem jest również ukraiński przemysł. To duży i wymagający kontrahent, a rozmowy są obiecujące” – powiedział szef eksportu Lotos Oil Artur Warsocki, cytowany w komunikacie spółki.

Według Lotosu, eksport środków smarnych Lotos Oil był w ubiegłym roku wyższy o 130% w porównaniu z rokiem 2003. Środki smarne z Lotosu były sprzedawane m.in. do Rosji, Estonii, na Ukrainę, Litwę, Łotwę i na Białoruś. Są też obecne na rynku węgierskim.

Według cytowanego w komunikacie prezesa Lotos Oil Leszka Stokłosy, w najbliższych miesiącach Grupa Lotos chce położyć na umocnienie pozycji w sieciach sprzedaży detalicznej i hurtowej. Rozpoznaje również możliwości wprowadzenia na rynek ukraiński programu partnerstwa dla warsztatów samochodowych i stacji paliw.

Lotos Oil SA jest spółką akcyjną wchodzącą w skład grupy kapitałowej Lotos. Przedmiotem działalności firmy jest produkcja i dystrybucja środków smarowych: gotowych olejów samochodowych, przemysłowych i smarów (rynek krajowy i zagraniczny), olejów bazowych (rynek krajowy); oraz dystrybucja kosmetyków i chemii samochodowej.

Od 2000 roku na Litwie działalność operacyjną prowadzi spółka zależna LOTOS Baltija. Na Ukrainie od marca 2004 roku, działa przedstawicielstwo handlowe.

Grupa Lotos SA po trzech kwartałach 2004 roku osiągnęła ponad 393,5 mln zł zysku netto. Zgodnie z prognozą budżetową, zysk netto na koniec 2004 powinien osiągnąć wielkość ok. 500 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane