Grupa Neuca pobiła rekord marży

Agnieszka Berger
opublikowano: 01-09-2010, 00:00

Hurtownik leków z Torunia chwali się, że wysoką marżę zawdzięcza konsolidacji. I zapowiada dalsze korzyści.

Hurtownik leków z Torunia chwali się, że wysoką marżę zawdzięcza konsolidacji. I zapowiada dalsze korzyści.

8,5 proc. marży brutto w I półroczu i rekordowe 8,95 proc. w II kwartale — takimi wynikami pochwaliła się toruńska grupa Neuca (dawniej Torfarm), krajowy lider hurtu farmaceutycznego. W przyszłości ma być jeszcze lepiej.

— Rekordowe marże to efekt konsolidacji. Uzyskaliśmy je dzięki ograniczeniu mniej rentownych segmentów sprzedaży: przedhurtu i współpracy z niektórymi sieciami aptek — mówi Piotr Sucharski, prezes Neuki.

Obroty spółki spadły w wyniku tych operacji o około 4 proc., ale udział grupy w krajowym rynku prawie nie ucierpiał.

— Różnica jest widoczna na drugim miejscu po przecinku, bo sprzedaż przedhurtowa nie ma wpływu na ten wskaźnik. Nadal należy do nas prawie 31 proc. rynku sprzedaży do aptek — dodaje Piotr Sucharski.

W przyszłości korzyści z konsolidacji z mniejszymi hurtowniami przejętymi przez Neukę, a przede wszystkim z dużym warszawskim Prosperem, który spółka kupiła przed rokiem, ma być jeszcze więcej.

— Już negocjujemy zakup leków jako grupa, co przekłada się na warunki kontraktów. Skorzystamy też bardzo dużo na centralizacji logistyki. Kiedy uruchomimy magazyny w podwarszawskim Ołtarzewie i Poznaniu, będziemy mogli pozbyć się kolejnych nieruchomości. Liczbę magazynów ograniczymy z 28 do 12. Docelowo, z końcem 2012 r., spodziewamy się oszczędności na poziomie 27 mln zł rocznie dzięki centralizacji logistyki i transportu — mówi prezes.

Dodatkowo spółka zarobi na nieruchomościach, których stopniowo zamierza się pozbywać. Jak twierdzi, według konserwatywnej wyceny, są warte 80 mln zł.

Oprócz redukcji kosztów pozytywny wpływ na marże ma dodatkowa działalność grupy.

— Świat Zdrowia i Synoptis przyniosą nam w tym roku o kilkanaście milionów złotych większą marżę niż rok wcześniej. Z czasem wpływ nowych działalności na wyniki grupy będzie rósł, a za tym pójdzie dalszy wzrost marży — zapowiada Piotr Sucharski.

Toruńska spółka jest zadowolona z wyników, choć tegoroczna koniunktura na rynku farmaceutycznym nieco zawiodła. Neuca szacuje, że rynek wzrósł w I półroczu o 3,7 proc.

— Ta dynamika mieści się w prognozowanym przez nas przedziale. Zakładaliśmy roczny wzrost na poziomie 3--5 proc. Dlatego nie korygujemy prognozy wyników na 2010 r. — wyjaśnia prezes.

Dodaje, że oprócz mniejszej dynamiki, ważną tendencją widoczną na rynku farmaceutycznym jest umacnianie się sieci aptecznych.

— Mamy swój pomysł na konkurowanie z nimi. Świat Zdrowia, a zwłaszcza program Partner, w ramach którego zawarliśmy już kontrakty z 400 aptekami i 20 producentami leków, to dobra odpowiedź na to, co dzieje się na rynku — uważa Piotr Sucharski.

37,5

mln zł Taki zysk netto przewiduje Neuca w 2010 r. przy obrotach na poziomie 6,6 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane