Grupa Nowy Szpital przejmuje i restrukturyzuje

Rafał Białkowski
06-05-2010, 00:00

Szczecińska Gazela, która wyprowadza szpitale na prostą, kupuje poznańską hurtownię sprzętu medycznego.

Szczecińska Gazela, która wyprowadza szpitale na prostą, kupuje poznańską hurtownię sprzętu medycznego.

W oczach przeciętnego Polaka szpital to zadłużona placówka bez grosza, z długimi kolejkami i kiepskiej jakości usługami. Szczecińska Grupa Nowy Szpital (GNS) chce to zmienić. Ma już pierwsze efekty: trzy z 12 jej szpitali, podobnie jak cała grupa, weszły w tym roku do elitarnego klubu Gazel Biznesu, czyli najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich firm.

Grupa nie ogranicza się jednak wyłącznie do placówek medycznych: niedawno przejęła pakiet 51 proc. poznańskiej firmy Pyramed, jednej z największych hurtowni sprzętu medycznego w Polsce, która traciła płynność finansową m.in. z powodu problemów ze ściągnięciem należności od szpitali publicznych. Plan jest prosty: najpierw będą windykowane należności, potem spółka pomyśli o zdobyciu klientów poza Polską.

Gros uwagi menedżerów GNS przykuwają jednak placówki medyczne.

— Na początku 2010 r. w skład grupy weszły cztery szpitale, które były w agonalnym stanie. Trzeba w nich zmienić właściwie wszystko. Od nowa zorganizować pracę ludzi, zatrudnić lekarzy specjalistów, zmodernizować budynki i wymienić przestarzały sprzęt, zracjonalizować koszty — wylicza Marcin Szulwiński, prezes GNS.

Planuje również wykup od samorządów budynków szpitali, dotąd dzierżawionych w Świebodzinie i we Wschowie.

— Prowadzimy także negocjacje z kilkoma samorządami dotyczące przejęcia kolejnych szpital — dodaje prezes.

Nie ujawnia, z którymi, zwłaszcza że pertraktacje są trudne.

— Są samorządy, które chętnie zleciłyby prowadzenie szpitala niezależnemu podmiotowi. Jest jednak rok wyborczy i to nie sprzyja racjonalnym rozwiązaniom — mówi Marcin Szulwiński.

Może przekona ich metamorfoza, jaka przeszły przejęte placówki. Z zadłużonych i pozbawionych inwestycji zmieniły się w dobrze prosperujące firmy medyczne.

— Już w pierwszym roku działalności w grupie zyskują stabilność finansową i zaczynają się rozwijać — przekonuje Marcin Szulwiński.

Przykładem jest Nowy Szpital w Świeciu, który zwiększył przychody z 17,5 mln zł w 2005 r. do 40 mln zł w 2009. Obroty szpitala w Kostrzynie skoczyły z 14,5 mln zł w 2007 r. do 20,5 mln zł w 2009.

W tym roku potencjał finansowy zwiększy cała grupa. Na początku roku szacowała tegoroczne przychody na 210 mln zł. Po I kw. prognoza urosła do 217 mln zł. Około 15 proc. tej kwoty zostanie przeznaczone na inwestycje w modernizację i doposażenie szpitali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Białkowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Grupa Nowy Szpital przejmuje i restrukturyzuje