Grupa PBG rewiduje plan finansowy

  • Emil Górecki
opublikowano: 10-06-2013, 00:00

Budowlana grupa staje się ostrożniejsza, wierzyciele kręcą nosem, ale ich wiarę w układ podtrzymują Chińczycy.

Choć od stycznia rada wierzycieli grupy PBG formalnie nie spotkała się ani razu, toczą się nieoficjalne konsultacje. W środę zarząd budowlanej spółki przedstawił wierzycielom zaktualizowany jednostkowy model finansowy na lata 2013-18.

— Zakłada on wygenerowanie niższego poziomu środków do obsługi układu w porównaniu z wersją poprzednią. Jest to związane ze zmieniającym się otoczeniem gospodarczym oraz zastosowaniem bardziej konserwatywnego podejścia do szacunków. Uwzględniliśmy wariant braku realizacji kontraktu w Opolu. Zmiany miały na celu ograniczenie ryzyka niedotrzymania postanowień układowych — tłumaczy Kinga Banaszak- Filipiak, wiceprezes PBG.

Wierzyciele do tego modelu podeszli sceptycznie. Nadal czekają na model finansowy dla zależnego Rafako, producenta kotłów i generalnego wykonawcy bloków dla energetyki. Są cierpliwi, bo już odpisali straty na PBG. Prognozy dla Rafako to jeden z warunków zrolowania 300 mln zł kredytu w PKO BP, przypadającego na koniec czerwca.

— Na większość pytań nie dostaliśmy zadowalającej odpowiedzi — mówi jeden z uczestników spotkania.

Pierwszy krok

Największą przeszkodą dla realizowania układu w PBG jest kwestia jego finansowania, a w szczególności udzielania gwarancji na przyszłe kontrakty.

— Żaden z banków nie chce brać na siebie dodatkowego ryzyka gwarancji. Sytuacja poprawiła się po zawarciu z China Power Engineering umowy konsorcjalnej na roboty w Elektrowni Jaworzno. Chińczycy wzięli na siebie dużą część gwarancji. Wszystko wskazuje na to, że to dopiero pierwszy krok we współpracy z nimi. Wokół kontraktu Jaworzno wreszcie możemy myśleć o budowaniu jakiejś przyszłości — ocenia jeden z przedstawicieli rady wierzycieli. Czy dwa bloki energetyczne w Opolu powstaną? Ostatnio coraz więcej informacji świadczy o tym, że jednak tak. Wiarę wierzycieli PBG podtrzymują zeszłotygodniowe wypowiedzi premiera Donalda Tuska o determinacji rządu w budowie tej inwestycji.

Parametry do negocjacji

PBG już zweryfikowało zgłoszone wierzytelności i złożyło je nadzorcy do zatwierdzenia. Uznało roszczenia warte 2,8-2,9 mld zł. Jednak nie ma szans, że do głosowania nad układem dojdzie jeszcze w czerwcu, jak wcześniej zapowiadano.

— Czekamy na złożenie listy wierzytelności przez nadzorcę w sądzie upadłościowym, a następnie na jej ogłoszenie. Kolejnym etapem będą ewentualne sprzeciwy wierzycieli. Po ich rozpatrzeniu sąd zatwierdzi listę. Do głosowania nad układem może dojść w ciągu 30 dni od daty zatwierdzenia ostatecznej listy wierzytelności. Trudno szacować, kiedy to nastąpi — mówi Kinga Banaszak-Filipiak.

Zarząd upadłej spółki odrzucił dużą część zgłoszonych roszczeń, uznając je za nieuzasadnione. Przykład to wierzytelność Narodowego Centrum Sportu, które zgłosiło 600 mln zł.

— Mamy chęć wierzycieli do zawarcia układu i zarysy pomysłu na przyszłość. Do wynegocjowania pozostały jedynie parametry konwersji i redukcji. Myślę, że głosowanie nad układem może się odbyć najwcześniej pod koniec września — ocenia przedstawiciel wierzycieli.

Odbudowa pozycji

Po umowie z Chińczykami Jerzemu Wiśniewskiemu będzie nieco łatwiej walczyć o przyszłą pozycję w grupie. Pół roku temu, z powodu wątpliwości dotyczących zastawu na akcjach Rafako, zaufanie banków i obligatariuszy do założyciela grupy było zerowe.

— Negocjowanie z obligatariuszami roli założyciela PBG zostało powierzone Agenorowi Gawrzyałowi [szefowi rady nadzorczej — przyp. red.], który przedstawił im jego stanowisko. Na tym etapie propozycja jest uszczegóławiana — mówi wiceprezes PBG.

— Dzięki udanym negocjacjom z China Power Engineering Jerzy Wiśniewski pokazał, że może być wartością dodaną dla spółki. Proponujemy więc, by dostał kilkuprocentowy pakiet akcji na początek. Kolejne otrzymywałby, jeśli realizacja układu będzie przebiegała pomyślnie. Jemu samemu zależy na prawie wskazywania prezesa i szefa rady nadzorczej — mówi wierzyciel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane