Grupa Pekaes rusza na zakupy

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 04-05-2005, 00:00

Pekaes wstępnie wycenił już trzy spółki, które zamierza przejąć. Łącznie wyda około 40 mln zł.

Grupa Pekaes, specjalizująca się w transporcie samochodowym, ostro zabrała się za realizację programu rozwoju nastawionego na akwizycje mniejszych firm.

— Zakończyliśmy due diligence w pierwszej spółce i w połowie maja mamy zamiar złożyć konkretną ofertę zakupu — mówi Wacław Wojciechowski, członek zarządu Pekaesu.

Kontenery i przesyłki

Pierwsza akwizycja dotyczyć ma przedsiębiorstwa zajmującego się transportem kontenerowym, wykorzystującym różne środki transportu, np. kolej i spedycję morską. W kolejce czekają dwie następne firmy.

— Ich właścicielom przedstawiliśmy nasze wyceny. Jeśli zostaną zaakceptowane, to przystąpimy do badania finansowego — mówi Wacław Wojciechowski.

W tym wypadku chodzi o dwa podmioty zajmujące się przesyłkami kurierskimi.

Zarząd Pekaesu wyliczył, że łącznie za te trzy firmy powinien zapłacić około 40 mln zł. To zależy od szczegółowych negocjacji. Z niedawnej emisji publicznej warszawski spedytor pozyskał 160 mln zł. Sporo mu więc jeszcze zostanie.

— Chcemy dalej realizować program akwizycji. Na razie kupujemy polskie firmy, ale myślimy też o przejęciach zagranicznych — zapowiada członek zarządu.

Celem Pekaesu jest stworzenie grupy, która będzie mogła zaoferować pełen wachlarz usług transportowo-spedycyjnych, od koperty do kontenera.

To trudny rok

W 2004 r. grupa Pekaes zwiększyła przychody o niecałe 2 proc. — do 519 mln zł, a zysk netto potroiła (w 2003 r. 37,55 mln zł.). Ten rok nie będzie jednak łatwy.

— Nie sprzyja nam umocnienie złotego, a konkurencja jest coraz większa — mówi Wacław Wojciechowski.

Jednak mimo nie najlepszych warunków spółka planuje na ten rok niewielki wzrost sprzedaży. Do tego trzeba dodać efekty akwizycji. Trzy spółki, które mają być przejęte w pierwszej kolejności, generują razem roczne przychody na poziomie 100 mln zł.

Wynik netto jest większą niewiadomą, ale zarząd i w tej sprawie jest optymistycznie nastawiony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Grupa Pekaes rusza na zakupy