Grupa Pekao miała 245,6 mln zł zysku w I kwartale

opublikowano: 06-05-2021, 06:03

W pierwszym kwartale zysk netto przypadający na akcjonariuszy Banku Pekao wyniósł 245,6 mln zł i był o ok. 31 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Bank wyjaśnia, że zysk netto przypadający na akcjonariuszy wzrósł głównie dzięki niższym odpisom z tytułu utraty wartości aktywów finansowych oraz niższym kosztom działania, m.in. dzięki niższym składkom i wpłatom na Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Dochody z działalności operacyjnej spady o ok. 3 proc. do 2 mld zł. Wynik odsetkowy banku spadł o ok. 7 proc. do 1,33 mld zł. Wynik z tytułu prowizji i opłat wzrósł minimalnie do 615,8 mln zł.

Bank zastrzegł, że przejęcie na początku stycznia Idea Banku ma wpływ na porównywalność jego wyników w ujęciu rok do roku.

KOMENTARZ ANALITYKA
Wyniki odbieramy pozytywnie
Michał Fidelus
analityk DM BDM

Wyniki Pekao za 1 kw. 21 odbieramy pozytywnie. W 1 kw. 21 zysk netto banku wyniósł 246 mln z (31 proc. r/r, 33 proc. kw/kw) i był 27 proc. powyżej konsensusu (194 mln zł) oraz 48 proc. powyżej naszych oczekiwań (166 mln zł). Pozytywnie zaskoczyło przede wszystkim saldo rezerw (26 proc. poniżej konsensusu), ale także wynik odsetkowy (+3 proc. vs. konsensus) oraz pozostałe przychody. Nieco słabsze od oczekiwań były z kolei koszty oraz wynik z opłat i prowizji. Nieznacznie wyższa od naszych założeń była efektywna stopa podatkowa. W kosztach administracyjnych bank wykazał rezerwę na restrukturyzację zatrudnienia, ale była ona zgodna z naszymi oczekiwaniami (120 mln zł). 1 kw. 21 był jednocześnie pierwszym kwartałem konsolidacji Idea Banku (szacujemy, że wpływ konsolidacji na wynik netto wyniósł ok. 30 mln zł). Wyniki banku odbieramy pozytywnie przede wszystkim ze względu na istotnie niższe od oczekiwanych koszty ryzyka. Pekao potwierdza tym samym trend obserwowany w kwartalnych wynikach pozostałych banków wskazujący na szybszą od oczekiwanej poprawę jakości aktywów. Kluczowym elementem dla Pekao – podobnie jak dla wszystkich banków „niefrankowych” - pozostaje obecnie tempo odbudowy aktywności gospodarczej. Prognozy konsensusu (wg Bloomberga) zakładają, że zysk netto banku wyniesie 1,5 mld zł w 2021 r. oraz 2,06 mld zł w 2022 r. Podtrzymujemy nasze pozytywne nastawienie do banku, ze względu na bardzo małą ekspozycję na CHF, wysokie współczynniki kapitałowe umożliwiające wypłatę wysokiej i powtarzalnej dywidendy, oczekiwaną sprawną odbudowę EPS oraz wciąż relatywnie atrakcyjną wycenę. Zarząd rekomenduje by 75 proc. zysku za 2020 r. zostało niepodzielone. Wypłata dywidendy w tej kwocie oznaczałaby 3,2 zł na akcję i stopę dywidendy 4,0 proc.

*komentarz pochodzi z raportu dziennego DM BDM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane