PGE wzywa na 100 proc. akcji Polenergii

opublikowano: 22-05-2018, 17:45
aktualizacja: 22-05-2018, 17:50

PGE, największa polska grupa energetyczna, chce kupić wszystkie akcje Polenergii, kontrolowanej przez rodzinę Kulczyków. Oferuje 740 mln zł.

 "Przejęcie tego pionowo zintegrowanego przedsiębiorstwa wpisuje się w strategię biznesową grupy PGE, ponieważ stanowi szansę na rozwój i wzrost większości segmentów jej działalności" - podkreśla państwowa PGE w komunikacie.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W akcjonariacie Polenergii dominuje grupa rodziny Kulczyków, która kontroluje 50,2 proc. głosów. Źródła zbliżone do Polenergii przekonują, że "wszyscy są zaskoczeni". PGE zapewnia z kolei w komunikacie, że "wezwanie pozwala na rozpoczęcie rozmów z akcjonariuszami Polenergii".

Poza Kulczykami 16 proc. głosów na walnym Polenergii ma China CEE Investment Cooperation Fund, 7,8 proc. ma OFE Aviva BZ WBK, 6,6 proc. ma Generali OFE, a 5,7 proc. ma Nationale Nederlanden OFE.

Polenergia zajmuje się produkcją energii ze źródeł odnawialnych i gazowych, ponadto dystrybuuje i sprzedaje energię elektryczną. Jest też najbardziej zaawansowana ze wszystkich graczy w Polsce jeśli chodzi o projekty budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

"Potencjalne nabycie akcji Polenergii traktowane jest przez Grupę PGE jako najszybszy do zrealizowania sposób na zbilansowany rozwój nieorganiczny, a tym samym długoterminowa inwestycja o charakterze strategicznym. Ogłoszenie wezwania, w opinii PGE, stanowi najbardziej transparentny sposób przedstawienia tych intencji oraz pozwala na rozpoczęcie rozmów z akcjonariuszami Polenergii" - podkreśla PGE.

PGE, za pośrednictwem Pekao Investment Banking, ogłosiła wezwanie na sprzedaż 45.443.547 akcji, uprawniających do wykonywania 100 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu, po cenie 16,29 zł za każdą akcję. Oznacza to, że wartość wezwania przekroczy 740 mln zł. Zapisy na akcje Polenergii potrwają od 13 lipca 2018 r. do 20 września 2018 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / PGE wzywa na 100 proc. akcji Polenergii